SONDA KULTURNÍ

Záznam diskusního setkání s názvem UKRAJINSKÉ SONDY MARIE KOLDINSKÉ v Kampusu Hybernská. V rámci diskusních setkání v Kampusu Hybernská vede Marie Koldinská rozhovory s experty napříč obory nejen z Univerzity Karlovy na téma války na Ukrajině a jejího kontextu. Akci pořádá Univerzita Karlova prostřednictvím svého projektu Hyb4City, který vytvořila společně s Hlavním městem Prahou. Aktivity projektu koordinuje Centrum pro přenos poznatků a technologií UK.


SONDA KULTURNÍ | Host: David Svoboda

Kdy se z kultury a z historie stává zbraň? Co Češi reálně vědí o ukrajinské kultuře? Odhaluje válka na Ukrajině náš kulturní rasismus? Chápeme ze své západoevropské kulturní perspektivy zkresleně princip vůdcovství a dnešní roli Volodymyra Zelenského? Umíme rozklíčovat ukrajinskou realitu, anebo se mylně soustředíme na zdánlivě srozumitelné symboly typu pomníků Stepana Bandery? Jak pracuje Putinova propaganda s historickými mýty typu Velké vlastenecké války a co z toho plyne pro Ukrajince? Co můžeme vyčíst z Putinových kulturně-historických vývodů bagatelizujících minulost Ukrajiny a zpochybňujících i identitu Ukrajinců jakožto národa? Proč jsou i Ukrajinci posedlí historií? A proč by měli – v nadsázce – ukrajinisté pracovat na tom, aby se Ukrajinci ´čechizovali´ a Češi ´ukrajinizovali´?

Mgr. David SVOBODA, Ph.D., M. A.

je absolvent oborů Politologie a mezinárodní vztahy na FSV UK, Kulturní a sociální antropologie na FHS UK a historie na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Zabývá se soudobými dějinami Ukrajiny, dějinami ukrajinsko-polských vztahů a problematikou ukrajinského nacionalismu. Působí v Ústavu pro studium totalitních režimů, na FSV UK a v Muzeu paměti XX. století.

Doc. Mgr. Marie KOLDINSKÁ, Ph.D.

je historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti.

Veřejná diskuze se uskutečnila v prostorech projektu Hyb4City CPPT UK v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) 12. září 2022.. Program akcí v Kampusu Hybernská naleznete zde →

Doplňující odkazy:

Sonda historická | Co je to dezinformace? | Jaké jsou nejčastější způsoby šíření dezinformací? | Vít Kučík: Mýty o dezinformacích | Fake News – Nebezpečný troj na peníze | Jak se pohybovat na sociálních sítích


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s