Hlavně nes(z)kapat

Sbírka Žádná kapka není ta poslední autora Mausera de Vadera je jeho druhým výletem z duše i temnoty, kde však odhaluje mnoho důvodů, proč stále žít, proč krok po kroku překonávat každodenní úděl osudu, který máme každý dán jiný, ovšem každý v něm máme i jiný odstín naděje i krásy. Autor navazuje na své velmi úspěšné Třetí nástupiště, a přitom není stejný. Obrací se tentokráte skrze předmět každodenní potřeby, každému důvěrně známé umyvadlo, ke každému čtenáři a prostřednictvím kapek svých očíslovaných básní dávkuje krásu, kterou ve svém údělu může vidět každý. V jeho básních nalezneme životní touhu i zklamaní, strach i bídu dnů, ale také vždy důvod opět vstát, zase o něco silnější. Tak jako je silnější i tato sbírka, která pro mě bude navždy nedočtenou knihou, protože si ji nikdy nebudu přát dočíst. A vždy se k ní budou vracet s novou bolestí i nadějí.

Další

Pokus o kus pravdy

Serhij Rudenko podal svědectví, hodně důležité svědectví, o muži, kterého nyní zná celý svět. 24. 2. 2022 se onen svět zase o něco změnil, a právě Volodomyr Zelenskyj se stal osobností světové politiky, a nikoliv jen tématem té vnitřní, ukrajinské. Pojednání podává velmi zajímavé svědectví o jeho přešlapech, předvolební kampani, minulosti a výzvám, kterým čelil. Není to snadné čtení a nemá šanci se zalíbit ani jednomu táboru. Jeho odpůrci se rozčílí, proč o něm někdo vůbec píše, jeho příznivci, že to psaní není vůbec hezké. Ať již máte na současného ukrajinského prezidenta názor jakýkoliv, kniha pouze předkládá fakta událostí předešlých let. Překvapivě zde nenalezete soudy, jen výčet událostí a názor si může každý čtenář udělat sám. Pro mě osobně to bylo velice užitečné čtení a možnost doplnit si chybějící místa v povědomí o jednom z našich evropských sousedů.

Další

SONDA KULTURNÍ

Záznam diskusního setkání s názvem UKRAJINSKÉ SONDY MARIE KOLDINSKÉ v Kampusu Hybernská. V rámci diskusních setkání v Kampusu Hybernská vede Marie Koldinská rozhovory s experty napříč obory nejen z Univerzity Karlovy na téma války na Ukrajině a jejího kontextu. Akci pořádá Univerzita Karlova prostřednictvím svého projektu Hyb4City, který vytvořila společně s Hlavním městem Prahou. Aktivity projektu koordinuje Centrum pro přenos poznatků a technologií UK.

Další

Runiversalis – ruská online encyklopedie vycházející z ruské Wikipedie

RUSKO PRIŠLO S VLASTNOU VERZIOU WIKIPÉDIE. NA RUNIVERSALIS SA ŠÍRIA LEN NARATÍVY V SÚLADE S PROKREMEĽSKOU PROPAGANDOU

📌 Podľa informácií uvedených na portáli WhoIs, ktorý odhaľuje osoby stojace za konkrétnou webovou stránkou, bola doména Runiversalis zaregistrovaná už 9. júna 2022.

📌 Do širšieho povedomia ľudí sa však dostala až v auguste, keď ju tvorcovia predstavili na sociálnej sieti Telegram.

Další

Cestou necestou, polem ne polem, jedu za tebou, velkým Ivecem…

Kniha Balkán, bejby! autorky Lucie Römer popisuje tříměsíční cestu balkánskými zeměmi v obytném autě značky Iveco, do této podoby přestavěné nadšencem, od kterého jej koupili. Spolu s ročním chlapečkem se jeho rodiče vypravili na cestu bez předem daného cíle i pocitů a vletěli tak po hlavě do zkušeností, které nečekali. V popisovaných zemích nebyli sice úplně poprvé, ale cesta zrovna tímto způsobem a s ještě tak malým dítětem se od individuálního cestování liší natolik, že autorku přiměla sepsat své zkušenosti do útlého spisku deníkového formátu, doprovázeného fotografiemi přímo z popsané cesty a také spoustou krásných ilustrací. O cestopis se nejedná, na to hned zapomeňte. Vyprávění je to všem krásné a pro mnohé čtenáře inspirativní, je však důležité vědět, že dynamika většiny popisovaných zemí je obrovská a před návštěvou každé je nutné si zjistit aktuální situaci přímo v místě. Co však platí stále je to, že Balkán je nádherný a je tam možné opravdu cokoliv. Úplně cokoliv.

Další

A co když je to pravda?

Román Bílá Voda se opírá o skutečné události 50. let, kdy došlo k internaci členů církevních řádů a tito byli násilně vystěhování ze svých domovských klášterů na odlehlá místa v naší tehdejší vlasti. Tím však jejich utrpení nekončilo a režim se snažil zbytek násilně zkracovaných životů co nejvíce ztrpčit. To se dělo i v klášteru Bílá Voda, kam přichází tajemná Lena o jejíchž osudu má ponětí jen málokdo, a která zde hledá vykoupení, byť sama v sobě tuto touhu popírá. Postupně jej však nalézá v odhalování temné historie již omšelého místa, ve kterém se toho skrývá ještě více než v jejím bolestném nitru.

Další

Semetrika

Nedžmije Hodžová byla manželkou albánského diktátora Envera Hodži a na rozdíl od mnoha jiných manželek diktátorů nebyla úplně blbá. Byla však také dost nebezpečná. Už i tím, že jako mnoho jiných svrhnutých papalášů začala psát své paměti a mnoho příčetných, které je přečetlo, si přálo, aby madam trpěla minimálně Alzheimerem. Autor tenké knížky plné vzteku a jmen z albánské vrcholné i nižší politiky na toto zareagoval a sepsal její hříchy v reakci na její tlusté spisky plné lží, polopravd a manipulací. Což je v našich krajích problém, protože tyto knihy u nás zřejmě mnoho lidí nečetlo, pokud vůbec někdo. Reakce na minimálně čtyři tlusté knihy, a to mnohdy dost přímé, mohou českého čtenáře bez znalosti kontextu albánských dějin dost mást. Ale i přes to se kniha přečíst dá, chce to však mít v sobě dost touhy jít později do ještě větší hloubky albánských dějin.

Další

Královské dělení

Zajímavá myšlenka rozvedená do napínavého a čtivého příběhu. Kniha má slabší výpravu a hrdiny až příliš průhledné a černobílé, zajímavosti vyprávění to ale neubralo. Kniha je sice pro mladší ročníky, ale i zkušený a starší čtenář si v ní přijde na své.

Další

Hry o život

Erich Maria Remarque je u některých bohužel zařazen hlavně mezi nepopulární autory, kteří se ve škole „museli“ číst, naštěstí se najde dnes dost jeho fanoušků. Jeho knihy jsou nadčasové a odkládají se jen velice těžko. Remarque umí dějovou linku udržet až do naprostého konce a vetknout do příběhu moudrost života, ale i smrti.

Další