Jak se pohybovat na sociálních sítích?

Boti/trollové vás přimějí k interakci – konkrétně k odpovědi – tím, že záměrně zveřejní slabé, snadno vyvratitelné argumenty. Jako slušný člověk nechcete, aby převládaly nepravdy, a tak odpovíte. Jakmile vás bot přiměje k interakci, přesune se do oblasti, kdy ho uvidí více uživatelů, kteří následně ještě více interagují, čímž se problém ještě prohloubí a aktér hrozby, který za botem stojí, získá přesně to, co chce.

Jak tomu zabránit? Existuje několik technik. První věc, kterou je třeba udělat, je včas blokovat a často blokovat. Pouhé ztlumení bota mu nezabrání v tom, aby vaše vlákno použil k posílení své zprávy, pouze zabrání tomu, abyste neviděli, co se děje. To lze provádět i preventivně; pokud v jiných vláknech uvidíte účty s příznaky bota – nízký počet sledujících, generické jméno účtu, vlajka nebo jiná generická profilová fotka – okamžitě je zablokujte, aby nemohly používat vaše tweety k vytváření interakce.

Další technikou je uvážlivé řízení vlastních interakcí s tweety botů. Nemá urážlivý tvít žádné lajky ani retvíty? Neinteragujte! Neodpovídejte, zablokujte uživatele a nepřidávejte si ho mezi Vámi sledované profily. Pokud máte bezmeznou potřebu pokárat a ukázat na nějakého bota, udělejte screenshot jeho tweetu a vložte ho do nového vlákna. Nepočítá se to jako interakce a Vy tak můžete jeho záměrně škodlivý příspěvek použít k jeho diskreditaci.

Twitter také umožňuje uživatelům omezit odpovědi. Nastavení omezení odpovědí znamená, že se Vám budou objevovat pouze lajky a retvíty Vašich tvítů, čímž se zbavíte potřeby emočně reagovat na roboty a udržíte je tak od zdroje jejich působení. Možná také budete muset své sledě odvést od interakce s botem. Pokud mají Vaši sledi otevřené DM, navrhněte jim smazat jejich interakce s botem. Pokud jejich DM ale nejsou otevřené, zmiňte se o nich v jiném tweetu mimo botem infikované vlákno a zdvořile je vyzvěte, aby se do interakcí nezapojovali.

Mnozí z vás se zveřejňováním trollů a botů už nějaký čas snaží i ostatní přimět ke zlepšování zdejšího prostoru. Stále je však mnoho těch, kteří blokování považují za „prohru“. A tak je třeba si znovu připomenout, že zde bojujeme s trolly a boty, kteří využívají algoritmů sociální sítě, aby se jejich škodlivé chování sloužící k rozdělování společnosti dostalo k co největšímu počtu uživatelů. Pokud tedy vidíte, že vás sledují, preventivně je zablokujte, nedlužíte jim žádné publikum. Sledují mnoho lidí i proto, že velké množství uživatelů okamžitě následuje zpět každého, kdo je sleduje a dá jim lajk.

Zejména pak boti a trollové míří na nové uživatele, kteří si chtějí budovat svou síť a sbírají bezhlavě nové sledě.

A teď do práce 🙂

Děkuji za pozornost.


APLIKACE PRO HROMADNÉ BLOKOVÁNÍ BOTŮ A TROLLŮ PRO UŽIVATELE TWITTERU

Aplikace BezDezinfa.cz vznikla jako reakce na aktivity dezinformátorů a trollů a jejich zneužívání Twitteru k šíření lží a manipulativního obsahu, které podporují zájmy Ruska. Tím, že neustále chrlí nová sdělení, kterými se snaží šokovat a provokovat, vyvolávají naše reakce a tím zvyšují svůj dosah. Zde také platí rčení o stokrát opakované lži.

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci!


4 Comments

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s