SONDA DEZINFORMAČNÍ

Záznam diskusního setkání s názvem UKRAJINSKÉ SONDY MARIE KOLDINSKÉ v Kampusu Hybernská na téma Dezinformace a informační válka v Rusko-Ukrajinské válce. V rámci diskusních setkání v Kampusu Hybernská vede Marie Koldinská rozhovory s experty napříč obory nejen z Univerzity Karlovy na téma války na Ukrajině a jejího kontextu. Akci pořádá Univerzita Karlova prostřednictvím svého projektu Hyb4City, který vytvořila společně s Hlavním městem Prahou. Aktivity projektu koordinuje Centrum pro přenos poznatků a technologií UK.


SONDA DEZINFORMAČNÍ | Host: Vít Kučík

Jak vypadá informační válka v České republice, když Ukrajinci a Ukrajinky umírají ve skutečné válce? Kdy informační válka vlastně začala? Co je jejím cílem? Jak se mění narativy informační války, co bylo obsahem dezinformací a hoaxů zahlcujících veřejný prostor před válkou? Jaké jsou nejčastější dezinformační narativy spojené s válkou na Ukrajině? Co víme o jejich šiřitelích – dělají to pro peníze, z přesvědčení, z hlouposti? Jak válka proměnila dezinformační scénu? Je vypnutí prokremelských webů řešením? Kde je hranice mezi obranou společnosti před dezinformacemi a cenzurou? Je kritické myšlení účinnou zbraní v informační válce, anebo se míjí účinkem? Proč emoce vítězí nad rozumem? Jak budovat soudržnou a proti dezinformacím odolnou společnost?


Vít Kučík

je český publicista v současné době žijící v Itálii. Po studiích na ČVUT pracoval v Praze v oboru správy IT systémů, zabývá se společenskými vědami. Je mluvčím Českých elfů – internetové skupiny, která si klade za cíl boj s dezinformačními kampaněmi.

Doc. Mgr. Marie KOLDINSKÁ, Ph.D.

je historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti.

Veřejná diskuze se uskutečnila v prostorech projektu Hyb4City CPPT UK v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) 9. května 2022.. Program akcí v Kampusu Hybernská naleznete zde →

Doplňující odkazy:

Co je to dezinformace? | Jaké jsou nejčastější způsoby šíření dezinformací? | Vít Kučík: Mýty o dezinformacích | Fake News – Nebezpečný troj na peníze | Jak se pohybovat na sociálních sítích


2 Comments

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s