Jaké jsou nejčastější způsoby šíření dezinformací?

ODBORNÍCI HOVORIA O ŠTYROCH TECHNIKÁCH

📌 V dobe sociálnych sietí sa dezinformácie šíria rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Nepravdivé či zavádzajúce informácie zdieľajú predovšetkým osobnosti a skupiny, ktoré chcú presadiť konkrétnu agendu. The four key ways disinformation is spread online


📌 Dezinformácie šíria najmä aktéri, ktorí sledujú záujmy štátov, extrémistických či politických hnutí alebo jednotlivcov.

📌 Doowan Lee a Adean Mills Golub, experti na analýzu dezinformácii a spoluzakladatelia technologickej spoločnosti Veracity Authentication Systems Technology (VAST), pri monitorovaní obsahu na viac ako 10 miliardách internetových stránok identifikovali štyri hlavné spôsoby šírenia dezinformácií.

📌 Ide o takzvané sociálne inžinierstvo (social engineering), neautentické zosilňovanie (inauthentic amplification), mikrozameriavanie (micro-targeting) a obťažovanie a zneužívanie (harassment and abuse).

📌 Čo tieto pojmy znamenajú?

📌 V rámci sociálneho inžinierstva ide o nepravdivú interpretáciu udalostí a manipulácie s informáciami s cieľom ovplyvnenia verejnej mienky v prospech sledovanej agendy.

📌 Neautentické zosilňovanie spočíva v používaní botov, trollov, falošných alebo zaplatených účtov a influencerov na šírenie škodlivého obsahu.

📌 V prípade mikrozameriavania sú využívané cielené reklamy na identifikovanie a interakciu so skupinami, ktoré majú najväčší potenciál šíriť dezinformácie.

📌 Posledným spôsobom šírenia dezinformácií je obťažovanie novinárov či opozície a umlčanie protichodných názorov zneužitím zmanipulovanej skupiny, trollov či falošných účtov.

📌 Ruth Ben-Ghiat, profesor dejepisu z New York University, dodáva, že aktéri šíriaci dezinformácie sa snažia vytvoriť pochybnosti o politikoch a dôveryhodných zdrojoch tým, že ich spájajú s konšpiračnými teóriami a vykresľujú ich ako skorumpovaných a zvrátených.

📌 Viac informácií nájdete na The four key ways disinformation is spread online.

📍 Chcete podporiť prácu INFOSECURITY? Môžete tak urobiť už za 3€: https://infosecurity.sk/podpora/

Zdroj: FB Infosecurity.sk


Další články na téma „DEZINFORMACE“:


Doporučená literatura:

  • Peter Pomerantsev – Tohle není propaganda
  • Christopher Willie – MindFuck
  • Karel Řehka – Informační válka
  • Peter Berger, Thomas Luckmann – Sociální konstrukce reality
  • Maxwell McCombs – Agenda setting: nastolovaní agendy – masová média a veřejné mínění
  • Paul R. La Monica – Jak myslí Ruppert Murdoch

Podcast KANÁRCI V SÍTI

Saša Alvarová a Josef Holý o sociálních sítích, jejich algoritmech a manipulacích.


3 Comments

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s