Prodaná bezpečnost uživatelů Facebooku

Frances Haugenová, produktová manažerka Facebooku, která ze společnosti Facebook odešla v květnu, prozradila, že poskytla interní dokumenty novinářům a dalším osobám.


FACEBOOK, JAK HO NEZNÁTE

Johna Tye, zakladatele neziskové organizace Whistleblower Aid, která zastupuje lidi, kteří se snaží odhalit potenciální porušení zákona, kontaktovala letos na jaře prostřednictvím společného známého žena, která tvrdila, že pracovala ve společnosti Facebook.

Měla přístup k desítkám tisíc stránek interních dokumentů největší sociální sítě na světě. Po sérii telefonátů požádala o právní ochranu a cestu ke zveřejnění důvěrných informací.

V neděli se Frances Haugenová rozhodla odhalit veřejnosti svou totožnost oznamovatelky praktik společnosti Facebook. Pracovala pro FB jako produktová manažerka a před svým odchodem z FB v květnu tohoto roku působila téměř dva roky v týmu pro dezinformace, které občané šíří na sociální síti. Využila dokumenty, které shromáždila, aby odhalila, kolik toho Facebook věděl o škodách, které způsobuje, a poskytla důkazy zákonodárcům, regulačním orgánům a zpravodajským médiím. Společnost podle ní opakovaně upřednostňovala své vlastní zájmy před zájmy veřejnosti. Proto si okopírovala stránky interního výzkumu Facebooku a rozhodla se s tím něco udělat.

Paní Haugenová rovněž podala stížnost na Komisi pro cenné papíry a burzy, v níž obvinila společnost Facebook z klamání investorů veřejnými prohlášeními, která neodpovídají interním opatřením společnosti. Hovořila také se zákonodárci, jako je senátor Richard Blumenthal, demokrat z Connecticutu, a senátorka Marsha Blackburnová, republikánka z Tennessee, a předala jim dílčí části dokumentů. Již toto úterý má paní Haugenová vypovídat v Kongresu USA o dopadu Facebooku na mladé uživatele.

Společnost Facebook k dnešku zaměstnává kolem 63 tisíc lidí a ne všichni jsou spokojeni s tím, jakým způsobem FB přistupuje k dezinformacím, které se na této sociální síti šíří.

Již v roce 2018 Christopher Wylie, nespokojený bývalý zaměstnanec poradenské společnosti Cambridge Analytica, vynesl o spelečnosti FB informace (hovořil tehdy s deníky The New York Times, The Observer of London a The Guardian) odhalující to, že společnost Cambridge Analytica neoprávněně získávala data z Facebooku za účelem vytvoření profilů voličů bez souhlasu samotných uživatelů této sociální sítě.

V návaznosti na to se začali ozývat i další zaměstnanci Facebooku. Později téhož roku poskytli zaměstnanci FB zprávy a dokumenty o plánování zpravodajským serverům včetně The Times a BuzzFeed News. V polovině roku 2020 zaměstnanci, kteří nesouhlasili s rozhodnutím Facebooku ponechat zveřejněn kontroverzní příspěvek prezidenta Donalda J. Trumpa, uspořádali virtuální odchod a poslali zpravodajským agenturám další interní informace.

„Myslím, že za poslední rok došlo k více únikům, než bychom si asi všichni přáli,“ řekl Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, na setkání se zaměstnanci v červnu 2020.

Ze strany FB se spustila klasická protiakce – obězník pro zaměstnance (1500 slov…), tvrzení v médiích, že se Facebook snaží kultivovat to, co se na jeho sociální síti děje (…společnost FB pokračuje ve „významných zlepšeních v boji proti šíření dezinformací a škodlivého obsahu“ ….není pravda, že „podporujeme špatný obsah a nic neděláme“.). O tom, jakým způsobem ve skutečnosti FB bojuje s dezinformacemi se ale každý, kdo nahlásí stránku, účet či post šířící lži, může přesvědčit sám.

Klasickou odpovědí FB je toto:

Děkujeme za vaši zpětnou vazbu
Děkujeme za žádost o kontrolu.
Příspěvek jsme znovu zkontrolovali a potvrzujeme, že neporušuje žádnou z našich zásad komunity.
Naše zásady komunity vycházejí z informací, které máme od uživatelů Facebooku z celého světa, ale také z názorů odborníků.
Další kroky, které můžete podniknout
Když se odvoláte k dozorčí radě, může být tohle rozhodnutí nezávislé prověřené.
Rada není součástí Facebooku. Prověřuje malé množství složitých rozhodnutí a pomáhá tak tvořit, co v budoucnu bude nebo nebude na Facebooku povolené.

V rámci příprav na veřejné odhalení praktik FB si paní Haugenová a její tým založili účet na Twitteru a osobní webové stránky. Na webových stránkách je paní Haugenová uváděna jako „zastánkyně veřejného dohledu nad sociálními médii“.

Rodačka z Iowa City ve státě Iowa vystudovala elektrotechniku a výpočetní techniku na Olin College a získala titul M.B.A. na Harvardu, uvádí tato webová stránka. Poté pracovala na algoritmech ve společnostech Google, Pinterest a Yelp. V červnu 2019 nastoupila do společnosti Facebook. Tam se zabývala otázkami demokracie a dezinformací a také pracovala v oblasti kontrašpionáže, uvádí web.

Stížnost paní Haugenové adresovaná S.E.C. vycházela z jejího souboru dokumentů a skládala se z mnoha průvodních dopisů, z nichž sedm získal deník The Times. Každý dopis podrobně popisoval jiné téma – například roli Facebooku v šíření dezinformací po volbách v roce 2020 a dopad jeho produktů na duševní zdraví teenagerů – a obviňoval společnost z „podstatných zkreslení a opomenutí ve výrocích pro investory a potenciální investory“.

Dopisy porovnávaly veřejná prohlášení a informace, které pan Zuckerberg a další vedoucí pracovníci Facebooku poskytli zákonodárcům, s interními průzkumy a dokumenty společnosti. V jednom průvodním dopise paní Haugenová uvedla, že Facebook přispěl k volebním dezinformacím a vzpouře spojené s napadením Kapitolu 6. ledna 2021.

Zatímco „Facebook zveřejnil svou práci v boji proti dezinformacím a násilnému extremismu v souvislosti s volbami a povstáním v roce 2020“, dopisy a dokumenty paní Haugenové vypovídaly o něčem jiném:

„Ve skutečnosti Facebook věděl, že jeho algoritmy a platformy podporují tento typ škodlivého obsahu, a nedokázal nasadit interně doporučená nebo trvalá protiopatření.“

Pan Tye uvedl, že byl v kontaktu s úřadem S.E.C. pro oznamovatele a oddělením pro vymáhání práva ohledně Facebooku. S.E.C. obvykle poskytuje ochranu oznamovatelům z řad firema chrání je před odvetnými opatřeními. Agentura také poskytuje oznamovatelům odměny ve výši 10 až 30 procent, pokud jejich tipy vedou k úspěšným donucovacím opatřením, která přinášejí peněžité sankce vyšší než 1 milion dolarů.

S.E.C. na žádosti o komentář nereaguje.

Po podání stížnosti S.E.C. paní Haugenová a její právní tým kontaktovali pana Blumenthala a paní Blackburnovou, uvedl pan Tye. Tito zákonodárci uspořádali v květnu slyšení o ochraně dětí na internetu a zaměřili se na to, jak společnosti jako Facebook shromažďují údaje prostřednictvím aplikací, jako je Instagram.

V srpnu poslali Blumenthal a Blackburnová Zuckerbergovi dopis, v němž ho žádali, aby zveřejnil interní výzkumy Facebooku o tom, jak jeho služby ovlivňují duševní zdraví dětí. Společnost Facebook odpověděla dopisem, ve kterém vyzdvihovala pozitivní účinky svých aplikací na děti a otázky týkající se interního výzkumu odmítla.

Dokumenty od paní Haugenové však ukázaly, že výzkumní pracovníci Facebooku provedli mnoho studií o účincích, které mohou mít jeho produkty na dospívající, řekl pan Blumenthal v rozhovoru minulý týden. Společnost se podle něj dopustila „zatajování a klamání“.

V nedělním rozhovoru pan Blumenthal uvedl, že paní Haugenová „prokázala důvěryhodnost, odvahu a přesvědčivost již při své první návštěvě mé kanceláře koncem léta“.

Některé z dokumentů paní Haugenové byly rovněž rozeslány generálním prokurátorům států Kalifornie, Vermont, Tennessee, Massachusetts a Nebraska, uvedl pan Tye.

Uvedl však, že tyto dokumenty nebyly poskytnuty Federální obchodní komisi, která podala proti Facebooku antimonopolní žalobu. Ve videu, které v neděli zveřejnila organizace Whistleblower Aid, paní Haugenová uvedla, že nevěří, že by rozbití Facebooku vyřešilo problémy, které jsou společnosti vlastní.

„Cesta vpřed je o transparentnosti a řízení,“ řekla ve videu. „Není to o rozbití Facebooku.“

Paní Haugenová hovořila také se zákonodárci ve Francii a Velké Británii a s poslancem Evropského parlamentu. Tento měsíc má vystoupit před britským parlamentním výborem. Následovat budou zastávky na technologické konferenci Web Summit v Lisabonu a v listopadu v Bruselu, kde se setká s evropskými politiky, uvedl pan Tye.

V neděli byla také spuštěna stránka GoFundMe, kterou pro paní Haugenovou vytvořila organizace Whistleblower Aid. Skupina uvedla, že Facebook má „neomezené zdroje a armádu právníků“, a stanovila si cíl vybrat 10 000 dolarů. Během 30 minut přispělo 18 dárců částkou 1 195 dolarů. Krátce poté byl cíl sbírky zvýšen na 50 000 dolarů.

Zdroj textu: Whistle-Blower Says Facebook ‘Chooses Profits Over Safety’ (The New York Times)


Facebook whistleblower revealed on ’60 Minutes,‘ says the company prioritized profit over public good

New York (CNN Business) The identity of the Facebook whistleblower who released tens of thousands of pages of internal research and documents — leading to a firestorm for the social media company in recent weeks — was revealed on „60 Minutes“ Sunday night as Frances Haugen.

The 37-year-old former Facebook product manager who worked on civic integrity issues at the company says the documents show that Facebook knows its platforms are used to spread hate, violence and misinformation, and that the company has tried to hide that evidence.

„The thing I saw at Facebook over and over again was there were conflicts of interest between what was good for the public and what was good for Facebook, and Facebook over and over again chose to optimize for its own interests, like making more money,“ Haugen told „60 Minutes.“

Personal Information of More Than 1.5 Billion Facebook Users Sold on Hacker Forum

The private and personal information of over 1.5 billion Facebook users is being sold on a popular hacking-related forum, potentially enabling cybercriminals and unscrupulous advertisers to target Internet users globally.

This constitutes the biggest and most significant Facebook data dump to date.

Facebook’s internal research found its Instagram platform contributes to eating disorders and suicidal thoughts in teenage girls, whistleblower says

Facebook’s internal research found that Instagram, which it acquired in 2012 for $1 billion, makes eating disorders and thoughts of suicide worse in teenage girls, whistleblower Frances Haugen said in a „60 Minutes“ interview on Sunday.

Haugen, a former product manager at Facebook, gathered internal documents as she grew frustrated by the company’s prioritization of growth and user engagement over its negative impacts, The Wall Street Journal reported.

Za únikem interních dokumentů Facebooku stojí bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová

Bývalá zaměstnankyně společnosti Facebook Frances Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem interních studií, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal (WSJ). Společnost Facebook zároveň obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.

Fake News, nebezpečný stroj na peníze

Ve čtvrtek 2. září se v pořadu Complément d’enquête na France 2 vysílal dokumentární film „Fake news, la machine à fric“, kde jsou odhaleny všechny finanční toky, které umožňují producentům dezinformací prosperovat na internetu prostřednictvím reklamy nebo webových platforem.

Facebook is researching AI systems that see, hear, and remember everything you do

Facebook is pouring a lot of time and money into augmented reality, including building its own AR glasses with Ray-Ban. Right now, these gadgets can only record and share imagery, but what does the company think such devices will be used for in the future?

Researchers Show Facebook’s Ad Tools Can Target a Single User 

A new research paper written by a team of academics and computer scientists from Spain and Austria has demonstrated that it’s possible to use Facebook’s targeting tools to deliver an ad exclusively to a single individual if you know enough about the interests Facebook’s platform assigns them. TechCrunch reports:The paper — entitled „Unique on Facebook: Formulation and Evidence of (Nano)targeting Individual Users with non-PII Data“ — describes a „data-driven model“ that defines a metric showing the probability a Facebook user can be uniquely identified based on interests attached to them by the ad platform. The researchers demonstrate that they were able to use Facebook’s Custom Audience tool to target a number of ads in such a way that each ad only reached a single, intended Facebook user.

The research raises fresh questions about potentially harmful uses of Facebook’s ad targeting tools, and — more broadly — questions about the legality of the tech giant’s personal data processing empire given that the information it collects on people can be used to uniquely identify individuals, picking them out of the crowd of others on its platform even purely based on their interests. The findings could increase pressure on lawmakers to ban or phase out behavioral advertising — which has been under attack for years, over concerns it poses a smorgasbord of individual and societal harms. And, at the least, the paper seems likely to drive calls for robust checks and balances on how such invasive tools can be used. The findings also underscore the importance of independent research being able to interrogate algorithmic adtech — and should increase pressure on platforms not to close down researchers‘ access.

Zarina Zabrisky: FACE IT, FACEBOOK

Hard Facts

Studio N: Facebook lidi nespojuje, ale rozděluje a radikalizuje

Mark Zuckerberg založil projekt, který měl spojovat lidi. Facebook teď ale čelí nejtěžší krizi od svého založení. Podle interních dokumentů naopak vědomě podporuje nenávist, radikalizuje uživatele a vydělává na hněvu. Tisíce stran tajných dokumentů nafotila datová analytička Frances Haugenová, která ve Facebooku pracovala jako projektová manažerka. Filip Titlbach mluví se zahraniční zpravodajkou v USA Janou Ciglerovou.2 Comments

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s