Vít Kučík – Mýty o dezinformacích

Vít Kučík je český publicista v současné době žijící v Itálii. Po studiích na ČVUT pracoval v Praze v oboru správy IT systémů, zabývá se společenskými vědami. Je mluvčím Českých elfů – internetové skupiny, která si klade za cíl boj s dezinformačními kampaněmi.


„JAK ČLOVĚK POZNÁ DEZINFORMACI?“

(Ikonicky debilní otázka, ze které vždycky dostanu pupínky, přesto při rozhovorech spolehlivě padne skoro od každého novináře) – NIJAK. Je to úplně stejné, jako s čokoládou. Jak poznám, že daná čokoláda není bakteriologicky infikovaná, neobsahuje toxiny aj. zdraví škodlivé laťky? NIJAK. Člověk nemá doma vybavenou laboratoř s týmem expertů, aby každou tabulku ověřoval. Nemá na to hlavně u každé tabulky čas.

Proto čokoládu koupí pouze v solidním supermarketu, originálně zabalenou v neporušeném obalu, od dobré značky, kouká na datum spotřeby a obsah ingrediencí, a nevezme ji od cizího chlapa na ulici, co ji vytáhne ze své špinavé kapsy zabalenou v umaštěném papíru bez popisu, tvrdíce, „že něco tak dobrého nikde nenajdete, milostivá“.

Klíčovou strategií u informací stejně jako u čokolády není soukromá analýza obsahu, ale výběr značky a zdroje původu. Já věřím čokoládám Lindt a Ritter, v informacích.

CNN a Reuters, vím, že veřejnoprávní media jsou (na rozdíl od soukromých) pod dvojí kontrolou, ale i velké renomované soukromé mediální domy dělají špičkovou novinařinu. Když někoho slyším syčet „mainstream lže, já ti povím, jak se věci ve skutečnosti mají“, je to jako by mi šeptal „Ty Mercedesy a Audiny jsou na úplně na h***o, to můj kámoš vedle v garáži dělá super káry“.


„V ČEM DEZINFOMACE LŽOU?“

(další z kultivovaných otázek) – V NIČEM. Pedantsky vzato dezinformace je spíše „zavádějící“ informace než vyložená lež (nehledě že v přesných definicích je stále zmatek), proto elfové razí přesnější pojem „dezinformační kampaň“ – a ta se z vyložených lží vůbec nemusí skládat. Kvalitní dezinfo-kampaně obsahují izolovaně pravdivá fakta záměrně složená tak, aby celkově tvořily falešný, nepravdivý obraz.

Například dezinfo-web vybírá z černých německých kronik jen případy, kdy africký imigrant přepadl bílou ženu. Dlouhodobému čtenáři tohoto webu vytváří apokalyptický obraz Německa jako velmi nebezpečné země, kde se bílá populace bojí vytáhnout paty z domu, neboť je neustále napadána tmavými imigranty. Realita je přitom zcela opačná, Německo je jednou z nejbezpečnějších zemí světa s dlouhodobě klesající kriminalitou.

„Ha, ukažte mi teda, kde konkrétně lžeme?!“ trumfují dezinformátoři. Nu, v tom celkovém obraze, který je v rozporu s realitou, proto kanál, který jej systematicky zprostředkovává, je právem nazýván dezinformačním, i když podle svého vyjádření „nabízejí jen samá ověřitelná fakta“.


„CO JE ŠPATNÉHO NA TOM, KDYŽ SI TO LIDI PŘEČTOU A UDĚLAJÍ SI VLASTNÍ NÁZOR?“

– NIC. Jen je to to samé, jako se ptát, co je špatného na tom nechat si lidi vyzkoušet covid, malárii nebo otravu houbami, aby si o nemoci udělali vlastní názor. Každý má možnost to udělat, …ale je to chytré?

Informace stejně jako jídlo, vzduch a bakterie vstupují do našeho těla, které mění. Dobré jídlo, vzduch a bakterie k lepšímu (tělo roste), ovšem toxiny a infekční nemoci mají degenerativní účinky a tělo trvale poškodí. Informace kontinuálně mění naši mysl i osobnost. Určitý typ toxických informací ji mohou měnit negativně a trvale.

Podobně jako u toxinů je důležitá i doba expozice – lidé, kteří určitý typ ucelených dezinformací konzumují měsíce a roky, jsou jiní než na začátku. Mění se jejich osobnost, vnímáni světa, sociální vazby, mentalita. Má to některé styčné plochy jak s drogovou závislostí tak s problematikou náboženských sekt.

V každém případě konzumace určitých toxických dezinformací není nevinná. Nemusí zůstat bez následků, včetně těch trvalých.

Různé dezinformační a konspirační proudy mají tendenci se propojovat do komplexního „alternativního vesmiru“ – místa, které sice vychází z toho našeho, vše, co se v tom našem stane, se v něm nějak promítne, ale v jiném, podivném světle, platí v něm už jiné zákony a jiná realita. Něco jako temný Upside Down ze seriálu Stranger Things.

Tento alternativní vesmír, kde ‚globální elity usilují o svétovládu a zotročení nevědomých mas‘, ‚očkovací séra obsahují nanožiletky‘, ‚letadla sprejují zemi chemikáliemi‘, ‚Clintonová s Bidenem unášejí děti do podzemních tunelů kvůli dětské krvi‘ a ‚5G vysílače ovládají čipované‘ je pro vnějšího pozorovatele bizarní a nestravitelný. To nikdo nespolkne jako celek.

Tento temný vesmír však má nenápadné mentální vstupní můstky, kterými i vzdělaní racionální lidé mohou přejít na okraj druhého břehu a pak při delší expozici zapadat stále hlouběji.

Vstupních můstků je velké množství – esoterika, fundamentalistický katolicismus, retro-nostalgie po minulých časech, obavy z budoucnosti a očekávání nějaké krize, hledání záhad a „nezveřejněných faktů“, atd. Na jedné straně nějaká nevinná specialita reálného světa, ze které je plynulý a nenápadný přechod do ‚alternativního vesmíru‘, aniž si toho procházející pořádně všimne.

Jako příklad uveďme třeba můstek ‚alternativní medicína‘ a ‚alternativní zdravý životní styl‘. Oblíbené zvláště u žen. Různé ‚bylinky místo léků‘, eko, bio, přírodní, ‚raději domácí než kupované‘, ‚hlavně žádná chemie a éčka’… – v zásadě nevinná a bezproblémová témata, která však u části komunity snadno přeskočila přes ‚nenecháme se ovládat farma-byznysem‘ na ‚vláda a elity podporují farma-lobby‘, ‚ti nahoře jsou domluvený, je to systém, proti nám‘, ‚očkování je byznys, škodí zdraví‘, ‚covid vymyslely elity s farmabyznysem, aby vydělali prachy‘, ‚vláda zavádí covid-fašismus!“… atd., atp. Výsledek – normální vysokoškolačka, která léta předtím inklinovala k bioproduktům, po dvou letech sklouzla do alternativního vesmíru až po uši a je schopna nyní věřit, že CIA na Ukrajině provozovala tajné biologické laboratoře a Putin se jen brání.

To není nic proti bioproduktům ani bylinkám, jen ukázka, jak funguje jeden z přístupových mostů z reálného světa do ‚alternativního‘ vesmíru. Že tam nepadají jen nějací nevzdělaní pošuci, ale že tam mohou s trochou lehkovážnosti sklouznout normální vzdělaní lidé, kdokoli z nás.


Zdroj: https://www.facebook.com/vit.kucik

Doplňující odkazy:

Definice dezinformace

Jak se pohybovat na sociálních sítích

Fake News, nebezpečný stroj na peníze


4 Comments

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s