Adamité v Čechách

Ukázka z knihy Předěly staletí. Kapitola Adamité v Čechách, autor Petr Čornej. Už to tak bývá, že velké revoluce uvolňují stavidla protikladným extrémům. Snad v každé evropské revoluční bouři si svůj prostor našli zatvrzelí puritáni stejně jako hlasatelé naprosté svobody, plynule přecházející v anarchii.


Také české husitství v sobě zahrnovalo oba krajní proudy. Zatímco se přívrženci křesťanské askeze dovolávali evangelia a odmítali hříšné radosti nedokonalého pozemského světa, včetně hazardních her, tance i zpěvu oplzlých písní, pochopila část společnosti převratnou dobu jako příležitost naplnit odvěkou lidskou touhu po přirozeném životě, včetně jeho sexuálního rozměru. S romantikou či racionalismem moderních staletí nemělo tohle počínání nic společného. Vyrůstalo, podobně jako tehdejší mravní rigorizita, ze vzrušených náboženských představ a horečného úsilí dosáhnout věčného blaženství ve vítězném božím království. Husitská vřava sice kulminovala v letech 1419-1424, avšak její kořeny sahají hlouběji do minulosti, přibližně k roku 1400.

Petr Čornej (* 26. března 1951 Praha) je český historik specializující se na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství, a na historiografii a historickou tradici. Vyučoval dějiny na Univerzitě Karlově (na její Filozofické fakultě, Pedagogické fakultě a na Husitské teologické fakultě) a na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Působí na Husitské teologické fakultě UK v Praze, kde je členem Katedry historické teologie a církevních dějin.


, , ,

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s