Mravenčí farmáři

Farmaření není u živočichů zrovna časté – kromě člověka se mu věnují jen někteří mravenci, termiti a brouci kůrovci. Hned po člověku jsou nejlépe prozkoumanými farmáři mravenci z taxonomické skupiny Attini.


Tito jihoameričtí mravenci si do svých hnízd nosí ukousané části listů rostlin. Ty rozžvýkávají a na vzniklém substrátu pěstují houby z rodů Leucoagaricus a Leucocoprinus, kterými se živí. Entomologové z amerického Smithsonian’s Museum of Natural History nyní dovršili 15 let sbírání různých mravenců a u 91 druhů mravenčích farmářů i jejich příbuzných provedli sekvenování DNA.

Na základě získaných dat zkonstruovali evoluční „strom“. Ten ukazuje, že všichni mravenci, kteří obhospodařují své houbové zahrádky, mají společného předka. Mravenec-průkopník žil asi před 50 miliony let, v době, kdy na zemi panovalo výrazně teplé období. V následujících 30 milionech let se mravenčí zemědělství zdokonalovalo a od jediného systému pěstování hub se oddělily tři další. Každý z nich má svou vlastní unikátní sadu pěstovaných hub. Z jednoho z nich se relativně nedávno – před 8 až 12 miliony lety – vyvinul pátý systém, který se vyskytuje u dnešních mravenců rodu Atta. Z těch se pak stali největší býložravci jihoamerických deštných pralesů.


Články o mravencích na webu OSEL:

Houby a mravenci – symbióza i parazitizmus  
Jak nespadnout ze stromu – mravenčí recept
Dobrodružní mravenci si stavějí důmyslné vory
Evoluce společenského hmyzu: Jak vzniklo mraveniště? 
Výuka u mravenců


1 komentář

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s