Symbiotická planeta: Nový pohled na evoluci (BONUS)

Ukázka z knihy autorky teorie seriální endosymbiózy LYNN MARGULISOVÉ.


Darwinova evoluční teorie položila základy moderní biologie, ale pověděla velmi málo o vzniku druhů. Darwin a jeho moderní následovníci přesvědčivě dokazují, jak jsou změny děděných vlastností dány přírodním výběrem, ale ponechávají bez odpovědi otázku, jak různé organismy vlastně vznikly.


Lynn Margulisová (5. března 1938 – 22. listopadu 2011), jedna z nejznámějších osobností novodobé vědy, v této knize ukazuje, že symbióza je zásadní pro zrod evoluční novosti.

Na širokém spektru organismů – od bakterií až k těm největším vysvětluje vznik těch nejdůležitějších evolučních novinek právě pomocí symbiózy. Mnohé buňky vznikly ze symbiotického spojení různých druhů bakterií. Sex – a jeho nevyhnutelný důsledek, smrt – vznikl, když nezdařený pokus o kanibalismus vyústil v opakované slučování našich nejmenších předků. Suchozem byla pokryta vegetací až jako důsledek symbiózy řas a hub, která vyústila v evoluci rostlinstva. Lynn Margulisová mimo to popisuje svůj vstup do světa vědy a svoje první kroky při práci na teorie symbiózy, která způsobila revoluci v evoluční biologii.


Kniha, psaná se strhujícím nadšením a opírající se o autorčinu vědeckou erudici, může změnit váš pohled na životem kypící Zemi.


  • Lynn Margulisová
  • Symbiotická planeta: Nový pohled na evoluci
  • Nakladatelství: Academia
  • Edice: Mistři vědy
  • Překlad: Zdeněk Urban

, , , , , , ,

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s