Festival globálního rozvojového vzdělávání – Klimatická změna v příbězích

Ve středu 24. listopadu 2021 proběhla v Kampusu Hybernská od 17:00 diskuze Klimatická změna v příbězích, v rámci festivalu „Klima se mění – a co my?“ Přinášíme celý záznam panelové debaty i ty nejzajímavější kousíčky z příběhů hostů.


V on line panelové debatě vystoupili:


Petr Daniš

Vystudoval filosofii a environmentální etiku a zvažoval dráhu vědce. Následně přišel do TEREZY, kde už zůstal. Fascinuje ho svoboda a odpovědnost, kdy můžeme snít velké vize a je na nás je naplnit. Rád věci zlepšuje. Jaké věci? Všechny. V organizaci TEREZA, její programy, český vzdělávací systém, svět.

Barbora Kvasničková

Barbora se zaměřovala na problematiku změny klimatu (SDG 13). V České republice se v průběhu mandátu podílela se na četných projektech s environmentální tématikou a usilovala o zapojení mladých lidí do řešení klimatických změn na národní úrovni.

„Za rok mandátu jsem měla jedinečnou příležitost poznat mezinárodní i české diplomatické a politické prostředí a jakou roli v nich hrají mladí lidé. Sama jsem se přesvědčila, že obrovskou. A to míra zapojení mladých lidí teprve roste; jak v OSN, tak doma v Česku. Naučila jsem se novým dovednostem, zlepšila komunikační schopnosti a potkala tunu inspirativní lidí. S některými z nich můžu dodnes spolupracovat na projektech. Určitě bych tuto zkušenost neměnila a doporučila bych ji všem, kteří si nechtějí o mezinárodních vztazích jen číst.“

Jan Svitálek

Expert Člověka v tísni na tropické zemědělství. Působí též na Institutu tropů a subtropů na Zemědělské univerzitě v Praze a v týmu odborníků, vědců a studentů Derbianus Conservation.

„Letos jsem navštívil hned několik zemí, které postihlo velké sucho. Nebylo to úplně neočekávané. My v zemědělství dostáváme zprávy o tom, že nazapršelo, že se neurodilo, průběžne od některých organizací. (…) Takže to trochu čekáme. Každopádně, měl jsem možnost vidět situaci v Zambii, která zažívá sucho, které nezažila za posledních dvacet let. Začíná to být skoro bezpečnostní problém. Zambie je jedna znejmírumilovnějších zemí v Africe a najednou čelí vážným problémům. Byl jsem v Angole, na jihu Angoly, kde Evropská unie a Portugalci podporují řešení problémů spojených se suchem. Protože tam dva roky jednoduše nezapršelo.“

Yvonna Gaillyová

Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Fyzika pevných látek a Optika pevných látek, který v roce 1988 zakončila složením dizertační zkoušky. Po absolvování školy, v roce 1990, zahájila profesionální spolupráci se ZO ČSOP Veronica – součást Českého svazu ochránců přírody – na přípravě projektu první české ekologické poradny. Ekologická poradna Veronica byla otevřena roku 1991. V současnosti je Gaillyová ředitelkou Ekologického institutu Veronica, externě vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

„O globálním oteplování jsem slyšela už v roce 1984, mě a mého muže toto téma oslovilo a už nikdy nepustilo.První letáček o klimatické změně jsme vytvořili v roce 1991, ve spolupráci s rakouským ekoinstitutem. Citovali jsme v něm prince Charlese, který už tehdy upozorňoval, že na řešení klimatu zbývá málo času.

Martina Mašková

Pro Český rozhlas Plus moderuje pořady Laboratoř, také připravuje pořad Téma dne nebo Souvislosti. Rozhlasové profesi se věnuje od roku 1996 po studiu učitelství biologie a chemie v Praze a ročním mediálním kurzu ve francouzském Angers.

Začínala na ČRo 6 – Rádiu Svobodná Evropa, 7 let působila na BBC v Praze a v Londýně, pak opět v Českém rozhlase. Kromě hlavní – moderátorské profese – má zkušenosti z řady reportážních cest, stáží v britském, francouzském a německém rozhlase, ze studijních pobytů v evropských institucích a v USA. Od začátku profesní dráhy se věnuje popularizaci vědy, v posledních letech prohlubuje svůj zájem o sociální média. Je absolventkou kurzu digitálního marketingu na Columbia Business School. Příležitostně natáčí rozhlasové dokumenty, mimo jiné v Německu, Švýcarsku, na Ukrajině, v Namibii, na palestinských územích a v Izraeli. Volný čas věnuje hudbě, sportu a práci s dětmi.


Podívejte se na záznam celé debaty:Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s