Hus v Betlémě

Ukázka z knihy Předěly staletí, kapitola 1400, Hus v Betlémě, autor Petr Čornej.


V onen červencový den roku 1404 doprovázel obávaného lapku Zúla na popraviště před Prahou kněz, který sotva dosáhl Kristových let. Podle pověsti zapůsobil na otrlého zločince natolik, že se dopadený zemský zhoubce obrátil k davu přihlížejících a pronesl slova plná pokory: „Svatá obci, prosímť vás, poproste za mě Pána Boha!“

Duše posázavského loupežníka však vzhledem ke spáchaným ukrutnostem nemohla dojít kýženého spočinutí v nebeském království. Klidu se ale nedočkaly ani rytířovy tělesné ostatky.

Říkalo se, že Zúlovo tělo viselo na šibenici sedm let, než nějaký podivín urval mrtvole nohu. Nikoliv ovšem s cílem získat neobvyklý fetiš. Chtěl pouze viselce strhnout a poté pohřbít. Jak to bylo dál, makabrózní příběh neprozrazuje. Víme jediné. Zatímco Zúlovo jméno dávno zmizelo v dějinném propadlišti, kněz, jenž mu údajně poskytl poslední duchovní útěchu, do historie nesmazatelně vstoupil. Byl jím Jan Hus.


Petr Čornej (* 26. března 1951 Praha) je český historik specializující se na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství, a na historiografii a historickou tradici. Vyučoval dějiny na Univerzitě Karlově (na její Filozofické fakultě, Pedagogické fakultě a na Husitské teologické fakultě) a na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Působí na Husitské teologické fakultě UK v Praze, kde je členem Katedry historické teologie a církevních dějin.


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s