Kurkuma není zázračný všelék, naopak může vážně poškodit játra

Přírodní látka s vůbec nejsilnějším protinádorovým působením, tak bývá často popisován kurkumin obsažený v běžně dostupném koření a mnoha doplňcích stravy. Ty jsou běžně prodávány se sliby, že pomohou řešit celou škálu zdravotních problémů, od artritidy, přes trávicí obtíže, nadváhu, až po mnohá onkologická onemocnění. Jenže to, že se jedná o původem přírodní látku, automaticky neznamená, že je bezpečná. Nový článek publikovaný v Americal Journal of Medicine upozorňuje na riziko vážného poškození jater v důsledku užívání kurkuminu.


👉Podle britského deníku The Guardian by měl globální trh s kurkuminem dosáhnout v roce 2028 těžko uvěřitelných 191 milionů amerických dolarů, tedy téměř 4,7 miliardy korun. Z kurkuminu se tak doslova hit a momentálně oblíbený „všelék“, který je spojován „se všemi různými úžasnými zdravotními účinky, včetně schopnosti léčit alergie, předcházet rakovině, zlepšit zdraví srdce, zastavit a vylepšit zhoršené kognitivní funkce, léčit deprese a prodloužit dlouhověkost“. Avšak ne všechny prezentované účinky kurkuminu jsou zcela vylhané, výzkum této látky skutečně probíhá a některé výsledky jsou více než slibné. Byť je značný rozdíl mezi potenciálně nadějnými experimenty a klinickou praxí.

❗I řada velmi slibných studií má však zásadní háček. Kurkumin se sám o sobě špatně vstřebává a v kořenu rostliny tvoří cca 3 % z jeho celkového objemu. V současné době tak není stanoveno žádné konkrétní účinné a současně bezpečné množství kurkuminu pro různá lidská onemocnění, což s sebou nese riziko zdravotního poškození.

‼Přírodní neznamená bezpečný, naopak i byliny mají nežádoucí účinky

👉Nový článek publikovaný v American Journal of Medicine popisuje možné nežádoucí účinky kurkumy/kurkuminu v podobě poškození jater. Konkrétně pak vědecký tým procházel americkou databázi Drug Induced Liver Injury Network, která obsahuje údaje o pacientech, u nichž došlo k poškození jater v důsledku užívání léků, doplňků stravy a rostlinných přípravků. Mezi lety 2004 až 2022 bylo v databázi zaznamenáno celkem 2 392 případů, u nichž bylo podezření na poškození jater. Z toho u 2 278 případů byla formálně posouzena kauzalita a u 1 798 případů bylo konstatováno, že je „jednoznačné, vysoce pravděpodobné nebo pravděpodobné“, že k poškození jater bylo způsobeno užitím léků nebo doplňků stravy. Z toho 345 případů, tedy 19 %, bylo zapříčiněno užíváním doplňků stravy. U 10 případů pak byla popsána souvislost s kurkumou/kurkuminem.

🔹„Kurkuma způsobuje potenciálně závažné poškození jater, které je typicky hepatocelulární, s latencí 1 až 4 měsíce a silnou vazbou na HLA-B35:01,“ konstatuje autorský tým, který popsal případy spojené se zmiňovanou látkou. Konkrétně ze zaznamenaných 10 případů muselo být 5 pacientů hospitalizováno a jeden z pacientů v důsledku akutního selhání jater zemřel. Sedm z poškozených pacientů pak mělo genetickou mutaci označovanou jako HLA-B35:01, která zvyšuje riziko poškození jater. To, zda je konkrétní člověk nositelem této mutace, ale lidé netuší.

🖤„Jeden ztracený život kvůli zavádějícím informacím a celoživotní ztráta a zármutek pro rodinu. Proč užívat bylinné přípravky a doplňky stravy, které vám nepomohou cítit se lépe, ale udělají vás nemocnějšími? Není to prostě hloupé?“ shrnuje hepatolog s tím, že bezpečné je užívat kurkumu jako ochucující barevné koření.

👉Francouzské a italské úřady navíc nyní prošetřují další případy poškození zdraví spojené s užíváním kurkuminu. Konkrétně v Itálii bylo evidováno 20 případů hepatitidy způsobených užíváním doplňků stravy obsahujících tuto látku a ve Francii bylo zaznamenáno 100 případů nežádoucích účinků, včetně 15 případů hepatitidy.

👉Britská Medicines and Healthcare products Regulatory Agency již vydala varování před užíváním přípravku založeném na kurkuminu, který je prodáván s tím, že má mít protizánětlivé účinky. Nicméně i v tomto případě hrozí vážné poškození jater.

‼ Nevěřte informacím na internetu, které nejsou podložené výzkumem.

Zdroj: Ludmila Hamplová | Kurkuma není zázračný všelék, naopak může vážně poškodit játra

„Co kdyby existovala bezpečná, přírodní rostlina, která by pomáhala v boji proti prakticky všem druhům rakoviny?“ Tak začíná jeden z mnoha článků popisující takřka zázračné účinky kurkuminu, látky obsažené v běžně dostupném koření kurkuma, které je samozřejmou součástí nejen indické kuchyně. Jenže ani dlouhý seznam potenciálně pozitivních účinků kurkuminu na lidské zdraví a skutečnost, že se stal nezbytnou součástí „wellness průmyslu“ z něj automaticky nedělají „zázračný všelék“, po kterém je vhodné sáhnout v okamžiku sdělení závažné diagnózy. Naopak s jeho užíváním jsou spojena zdravotní rizika, včetně závažného poškození jater.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s