SARS-CoV-2 infikuje mozek a způsobuje poškození neuronů a zánět

SARS-CoV-2, způsobil podle nové studie významné poškození neuronů a zánět během jednoho týdne po infekci u opic makaka rhesus. Vědci z Kalifornského národního střediska pro výzkum primátů na Kalifornské univerzitě v Davisu také zjistili, že staré opice s diabetem 2. typu zaznamenaly horší neurologické poškození způsobené virem.

Podle nedávné zprávy 80 procent jedinců pozitivně testovaných na COVID-19 hlásilo neurologické příznaky. Studie na lidech nedokázaly potvrdit, zda jsou tyto příznaky způsobeny obecnou zánětlivou reakcí v těle, nebo zda virus přímo infikuje mozek. Pomocí nedávno vyvinutého modelu onemocnění primátů z UC Davis výzkumníci z UC Davis odhalili, že COVID se dostává do mozku transportem přes nos podél čichového nervu, který začíná v mozku a končí v horní vnitřní části nosu.


🔹“Nejen, že jsme prokázali, že virus infikuje mozek, ale také že přímo infikuje neurony a může být transportován po nervových drahách do míst za počátečními čichovými oblastmi.“ říká John Morrison, hlavní autor, profesor neurologie, UC Davis a ředitel CNPRC

Mladí, zdraví makakové rhesus a stará zvířata s diabetem typu 2 byli naočkováni virem SARS-Cov-2 a porovnáni s neinfikovanými, věkově odpovídajícími kontrolními jedinci. Sedm dní poté, co byla zvířata vystavena viru, byli vědci schopni identifikovat virus v mozkové tkáni. Vysoce výkonné mikroskopy umožnily vědcům vizualizovat interakce mezi virem a mozkovými buňkami.

❗Jejich zjištění nenechávají nikoho na pochybách, že virus pronikl do mozku a cestou poškodil mozkové buňky, řekla první autorka Danielle Beckmanová, postdoktorandka na UC Davis. Porovnáním mladých a starých zvířat bylo jasné, že virová infekce byla u starých zvířat exacerbována. Mozkové buňky infikovaných starých opic vypadaly scvrklé.

👉Snad nejpozoruhodnější byla vzdálenost, kterou virus urazil u starých zvířat ve srovnání s mladými zdravými zvířaty. Zatímco virus byl většinou nalezen v primární čichové kůře u všech naočkovaných zvířat, virus se dále šířil u starých zvířat. Buněčné markery SARS-CoV-2 byly pozorovány v oblastech mozku přesahujících bezprostřední vnímání a vnímání pachu až do oblastí vysoce zapojených do emocí, paměti a kognice u starých zvířat. Tato zjištění vyvolávají obavy z potenciálního nárůstu neurodegenerativních onemocnění a zranitelnosti vůči nemocem souvisejícím s demencí, jako je Alzheimerova choroba.

🔹“Zejména u starých opic virus infikuje neurony v oblastech, o nichž je známo, že jsou vysoce zranitelné vůči Alzheimerově chorobě,“ řekl Morrison.

👉Výzkumníci se také zaměřili na pochopení toho, jak může virus způsobit poškození buněk a trvalé dopady na mozek. Důkazy naznačují, že SARS-CoV-2 způsobuje zánět v mozku. Buňky v centrálním nervovém systému reagují rozkladem a odstraněním zanícených buněk.

🔹“Ačkoli tento proces může být prospěšný a má léčit centrální nervový systém, intenzita, s jakou SARS-CoV-2 indukoval zánět u starých makaků rhesus, vedla k významnému poškození,“ řekl Beckman.

👉Identifikace molekulárních a buněčných mechanismů způsobujících dlouhodobé příznaky infekce bude zásadní pro snížení zátěže neurologických komplikací COVID-19. Současná zjištění pokládají základy pro budoucí studie a zdůrazňují kritickou roli modelů nehumánních primátů v tomto výzkumu.

🔬Vědci nyní studují mozky opic několik měsíců po infekci, aby lépe pochopili rozsah a povahu poškození mozku, které může být základem dlouhodobých neurologických komplikací COVID-19.

Zdroj: SARS-CoV-2 causes neuronal damage and inflammation within a week of infection in rhesus macaques

Reviewed by Emily Henderson, B.Sc.Oct 14 2022

Překlad: Iniciativa Sníh


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s