Pod ledem v Antarktidě se našly desítky milionů ryb. Mají průsvitná těla a bílou krev

🐟Co se dělo, když ryby navigovaly akvárium na kolečkách? Proč vliv okyselení oceánu na ryby slábne? Jak žijí obří kolonie ryb nově objevené pod ledem v Antarktidě? O tom debatují ichtyologové Zuzana Musilová a Lukáš Kalous a herec Miroslav Táborský.


🐟500 metrů pod antarktickým ledem výzkumníci z německého ledoborce Polarstern objevili zatím největší kolonii ryb na světě. Ryby zvané ledařky tam hlídají desítky milionů hnízd s potěrem. „Kolonie se rozkládá na rozloze kolem 240 kilometrů čtverečních, což se dá přirovnat k rozloze Brna,“ říká bioložka Zuzana Musilová. Objev zveřejnil odborný časopis Current Biology.

🐟Kolonie ryb v oblasti antarktického Weddellova moře je zároveň nejpočetnější známou kolonií obratlovců vůbec. „Je to objev par excellence,“ skládá komplimenty kolegům ichtyoložka Musilová, odbornice na tematiku ryb.

🐟V minulosti vědci pozorovali netopýří kolonie, z nichž ty největší měly kolem 20 milionů jedinců. Podobně rekordní počty hlásí ornitologové u pěnkav jikavců. Ryb pod antarktickým ledem je ale v kolonii řádově ještě o mnoho víc.

🐟Ryby ledařky mají průsvitná těla s bílou krví. Nevyužívají totiž jako krevní barvivo hemoglobin. V tomto případě šlo o druh Neopagetopsis ionah. „Jsou asi 80 centimetrů dlouhé a mají podlouhlé, průsvitné tělo,“ popisuje Musilová.

🐟Voda pod antarktickým ledem je o něco teplejší než okolí, i když stále zůstává pod nulou, pod bodem mrazu. Výhodou pro shromažďování ryb v této lokalitě může být dostatek planktonu, kterým se živí. Samy pak někdy slouží jako potrava tuleňů.

Více v pořadu Laboratoř ČRO Plus →


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s