Letní reportáž ze Středoslovenského kraje

Letní reportáž ze Středoslovenského kraje byla součástí úplně prvního rozhlasového pořadu Džavotanie. Tento pořad byl rozhlasovým měsíčníkem ve slovenštině, který se vyráběl tzv. na klíč a vysílal se na dnes již zrušené stanici Čro Leonardo. Po ukončení vysílání této samostatné stanice zaměřené na vzdělávání a popularizaci vědy ztratilo nové vedení Českého rozhlasu v čele s Peterem Duhanem o tento typ pořadu zájem. Oficiálně pro něj nenašlo nové vedení žádné vhodné umístění v rámci programu celého Českého rozhlasu.


V jednodušší verzi tento pořad připravuje jeho autorka Viera Kučerová v posledních několika letech pro Rádio ZET.


V letní reportáži navštívíme obec Očová, která pořádá folklórní slavnosti, potkáme se s muzikantem a výrobcem slovenské fujary, odskočíme si z Očové do obce Hronsek, kde se nachází artikulární dřevený kostel, který patří mezi kulturní památky UNESCO. V tomto kostele se dozvíme o jeho pohnuté historii i jeho velmi živé současnosti a potkáme se zde se slovenskou svatbou, farářem a českými turisty.

Pak se vrátíme zpět do Očové, kde se dozvíme o slavné očovské výšivce, která vzniká technikou „krivé ihly“ a dnes je tato technika součástí výuky na zdejší základní škole. Odtud se rozjedeme do Zvolena za jedním z tvůrců repliky obrněného vlaku známého z bitev v Druhé světové válce.

Následovat bude rozhovor s přímým účastníkem bojů v SNP a budete si tak moci udělat obrázek o tom, čím si prošli mladí muži v těžkých dobách války. Udtud se přesuneme zpět na festival do Očové, kde se potkáme s pěveckou legendou slovenského folklóru a vyzpovídáme také současného šéfa folklórního souboru z Očové, který byl v minulosti členem slavného souboru Lúčnica z Bratislavy.

Na zpáteční cestě do Prahy ještě jednou navštívíme Zvolen, kde se o folklórním fenoménu, který na Slovensku zažívá neuvěřitelný boom, popovídáme s etnografem a na tuto oblast se podíváme z více úhlů.

Snad vás tato letní reportáž z roku 2009 navnadí k návštěvě tohoto na památky i hory bohatého kraje pomůže i k porozumění mezi našimi národy i k procvičení slovenštiny, která je již mladším ročníkům v České republice velmi vzdáleným jazykem a přestávají jí rozumět. Snad není všem dnům konec a slovenština se znovu vrátí do našich médií, kin a divadel.


, ,