Musksův Twitter smazal štítky, které uživatele upozorňovaly na to, že čtou zprávy ze státních propagandistických kanálů autoritářských vlád

Mise splněna. Zatímco se všichni rozptylovali odstraňováním modrých ověřovacích ikon, Musksův Twitter smazal štítky, které uživatele upozorňovaly, že čtou zprávy ze státních propagandistických kanálů autoritářských vlád. Potěmkinovské zpravodajské kanály nyní mohou volně vnášet dezinformace.

Elon Musk tak usnadnil státním propagandistickým kanálům šíření dezinformací na Twitteru tím, že se postavil proti zablokování Russia Today, když Rusko napadlo Ukrajinu. „Vlastně mi jejich zprávy připadají docela zábavné,“ napsal tehdy Musk svému příteli. „Spousta keců, ale taky pár dobrých postřehů.“


Zdroj:


BBC | Twitter začal rušit modré ověřovací ikony tisíců uživatelů.

Přišel o ni například účet papeže Františka, německého kancléře Olafa Scholze, zpěvačky Beyoncé nebo fotbalisty Ronalda. (BBC)

AFP | Twitter z účtů médií odstranil značku „se státem spojené médium“, a to včetně propagandy diktatur, jako jsou ruské Russia Today (RT) a Sputnik a čínské Sin-chua a Global Times. 

Udělal to jen několik dní poté, kdy naopak takto označil veřejná média demokratických zemí jako BBC a NPR.

SEMAFOR | Z Twitteru po Američanech a Kanaďanech odchází i švédský rozhlas

Švédská rozhlasová stanice Sveriges Radio odchází z Twitteru, připojuje se tak k americkým veřejnoprávním stanicím NPR a PBS a kanadské CBC, které ze sociální sítě odešly na protest proti označení, že jsou financovány státem.

Takto Twitter dosud označoval ruská a čínská státní média.

„Twitter už dlouho není naší prioritou a teď jsme se rozhodli přestat být aktivní zcela,“ doplnila švédská rozhlasová stanice.

Deník N | NPR odchází z Twitteru. Podkopává naši důvěryhodnost, říká organizace

Americká mediální organizace NPR oznámila, že odchází z Twitteru. Rozhodla tak v návaznosti na to, že ji sociální síť nepřesně označila za „státní sdělovací prostředek“. Popisek se později změnil na „vládou financované médium“.

NPR ve středu uvedla, že rozhodnutí Twitteru a nepřesné označení může poškodit pověst organizace, a i proto nebude nadále na sociální síti skrze své účty aktivní. „Platforma podniká kroky, které podkopávají naši důvěryhodnost tím, že falešně naznačují, že nejsme redakčně nezávislí,“ řekla ředitelka komunikace Isabel Lara.


Rozhodnutí, zda na Twitteru zůstanou jednotliví zaměstnanci NPR, vedení nechává na nich. Generální ředitel organizace John Lasing v dopise zaměstnancům napsal, že podobné jednání, ať už Twitteru nebo jiné technologické společnosti, je výjimečně škodlivé a představuje nebezpečný precedens. Sledujícím na Twitteru pak NPR nabídlo alternativní způsoby a platformy, jak se k obsahu média dostat.


Elon Musk se v rozhovoru pro BBC, který vyšel ve středu, nechal slyšet, že by se označení u NPR mohlo změnit na „veřejně financované“. Vedení organizace ale nepřesvědčil a ke změně doposud nedošlo. I kdyby se tak stalo, NPR by se na síť podle Lasinga jen tak nevrátila. Ztratil prý důvěru v její vedení.


Podobné označení jako u NPR se na Twitteru objevilo také u mediální organizace PBS. I ta se v reakci rozhodla pozastavit užívání svých účtů na síti.


NPR získává finanční prostředky od americké vlády skrze granty od federálních agentur a ministerstev a organizace Corporation for Public Broadcasting, která podporuje veřejnoprávní vysílání v USA. NPR uvádí, že přímé federální financování představuje méně než jedno procento ročního provozního rozpočtu NPR. Velká část financí pochází ze sponzorství a poplatků od členských stanic po USA.

Deník N | Musk chce žalovat Microsoft. Ten pro změnu končí s Twitterem

Elon Musk plánuje podat žalobu na Microsoft, respektive OpenAI. Tyto společnosti podle něj nelegálně použily data sociální sítě Twitter k tréninku nástrojů umělé inteligence (AI).

Musk to uvedl na Twitteru poté, co Microsoft oznámil, že od 25. dubna už nebude podporovat tuto sociální síť na své platformě Microsoft Advertising. Uživatelé také nebudou moci využít jeho další nástroje pro správu profilů na Twitteru, a dokonce se nedostanou ani k dříve nastřádaným datům.

Microsoftu se nelíbí, že Twitter zpoplatnil funkci, díky které jej bylo s jeho reklamní platformou možné propojit. Musk na druhé straně už dříve kritizoval vývojáře umělé inteligence, například přiložením svého podpisu do otevřeného dopisu požadujícího pozastavení vývoje v oblasti AI.

V pondělním vysílání show Tuckera Carlsona na stanici Fox News přitom oznámil, že chystá projekt nazvaný TruthAI, tedy rivala pro ChatGPT a jemu podobné nástroje. Podle excentrického miliardáře je totiž AI od OpenAI příliš lživá.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s