Jack Teixeira – hlavní postava masivního úniku tajných informací Vlády USA

Text tohoto článku pochází z vlákna twitterového účtu Kanárci v síti

Dnes už víme, že hlavní postavou masivního úniku tajných informací vlády USA je Jack Teixeira. Deník Washington Post před dvěma dny vydal článek, ve kterém popisuje, jak k úniku informací přes platformu Discord přesně došlo. Naše shrnutí ve 🧵👇

Jack Teixeira je milovník zbraní, který pod nickem OG sdílel dokumenty v uzavřené skupině na Discordu, která vznikla během pandemie. Článek The Washington Post je založen na rozhovorech s členy skupiny, kteří mluvili anonymně. Odmítají sdílet informace během probíhajícího vyšetřování.

The Washington Post: Discord member details how documents leaked from closed chat group

THE DISCORD LEAKS | The online group that received hundreds of pages of classified material included foreigners, members tell The Post

Skupina se seznámila s OG před 4 lety na serveru pro fanoušky hry Oxide. Později založili vlastní server „Thug Shaker Central“, ve které si často sdíleli vtipy, meme, sledovali společně filmy, nebo se i modlili.

Jack Teixeira aka OG

OG, jejich vůdce, však také povídal o světových událostech a tajných vládních operacích. Chtěl ostatní „udržovat v obraze“ a poskytovat ochranu. Proto členy skupiny zásoboval stovkami přepisů a posléze i fotografií tajných dokumentů.

Členové skupiny obdivovali OG za jeho schopnost předpovídat události a imponoval jim jako někdo „s takovým tajným přístupem“. Zajímavé je, že podle všeho mají v USA k tomuto typu informací přístup řádově milióny lidí.

CNN Politics: 21-year-old’s arrest exposes larger classified documents problem

Sloppy presidents saving things for posterity. A secretary of state getting government data forwarded to her private email server. Ideologically motivated leakers Edward Snowden, Chelsea Manning and Reality Winner. Now, maybe a 21-year-old airman in the Massachusetts Air National Guard, a cyber transport systems specialist, apparently showing off to his teenage gaming buddies online. If the many earlier and ongoing scandals regarding classified information aren’t a wakeup call that the US government has a problem, maybe the arrest of Jack Teixeira will do the trick.
Picture by CNN

CNN Politics: FBI arrests 21-year-old Air Force guardsman in Pentagon leak case

A member of the Massachusetts Air National Guard was arrested by the FBI on Thursday in connection with the leaking of classified documents that have been posted online, Attorney General Merrick Garland announced Thursday. The arrest of Jack Teixeira, 21, comes following a fast-moving search by the US government for the identity of the leaker who posted classified documents to a social media platform popular with video gamers. Teixeira was arrested in Massachusetts without incident, Garland said, and will be arraigned in federal court there. “This investigation is ongoing. We will share more information at the appropriate time,” the attorney general said, declining to answer questions. Teixeira will first appear in court on Friday in Boston, according to the US attorney’s office there.

Fascinace tajemstvím, děním za oponou je tu podobná hnutí QAnon, které také vzniklo v online skupinách (na 4chanu) a ve kterých „tajemný Q“ předával ostatním tajemství. O QAnonu jsme podrobně mluvili před dvěma lety.

QAnon je označení pro řadu neprokázaných a volně propojených krajně pravicových konspiračních teorií. Nejvýraznější z nich tvrdí, že existuje tajný spolek satanistických pedofilů řídící mezinárodní obchod s dětmi a snažící se sesadit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. (Wiki)

Někteří členové skupiny ale byli z východního bloku a postsovětských zemí, včetně Ruska a Ukrajiny. Přestože se členové neměli o tajné dokumenty s nikým dělit, tak ty se brzy dostaly na Telegram, Minecraft a 4chan.

Tajné služby USA sledují herní platformy jako prostředí pro špionáž, protože hlavně Rusové se pokouší získat tajné informace od uživatelů těchto služeb (hráčů). I přesto ale trvalo několik měsíců, než si někdo úniku všiml a to už bylo pozdě. K dokumentům už měly přístup tisíce lidí. OG není whistleblower. Dokumenty sdílel jen se svojí “online rodinou”, aby ostatním „pomohl chápat svět“. Tím je ale ohrozil, protože získali přístup k tajným informacím. Jeden z členů je ale přesto ochoten riskovat třeba i svou svobodu, protože OG byl jeho „nejlepší přítel“. 


Snopes: Explained: Secret American and NATO Ukraine Plans Came From Discord Server

A cache of documents that first appeared on the Discord server „Thug Shaker Central“ appeared to contain genuine intelligence files.

On April 6, 2023, the U.S. Department of Defense (DOD) announced that it had opened an investigation into leaks of classified war documents that The New York Times described as detailing „American and NATO plans for building up the Ukrainian military ahead of a planned offensive against Russian troops.“ 

As online sleuths would later untangle, these documents were originally part of a cache of hundreds of files shared by Massachusetts Air National Guard intelligence analyst Jack Teixeria to 30 or so members of a Discord server composed largely of fans of a guns and weapons YouTuber named Oxide. The documents, according to reporting from the Washington Post, were shared between late 2022 and mid-March 2023. 

Discord is a social media platform that allows for live-streaming and chatting and originally catered to gamers. A portion of docs shared in the original Discord server, Thug Shaker Central, were shared in two other Discord channels before finding their way to 4chan, a controversial message board, and Telegram, a messaging app popular in Russia and Ukraine. 

The circuitous route some of these documents took before entering into the public consciousness complicates claims made about these documents. In at least one instance the opaque path the documents took allowed bad actors to modify the documents to exaggerate Ukrainian battlefield losses. Here, Snopes explains what these documents are, where they came from, and why they appear to be — by and large — authentic. 

Text článku: Kanárci v síti


Další odkazy:

JUST CECURITY: The Teixeira Disclosures and Systemic Problems in the U.S. Intelligence Community

U.S. airman Jack Teixeira is scheduled to appear in court on Friday following his arrest by the FBI for the “alleged unauthorized removal, retention and transmission of classified national defense information.” His arrest follows a week of speculation about leaked U.S. intelligence documents, which, among other things, revealed classified information on the war in Ukraine, including troop movements, battle plans, lethal aid shipments, and Russian leadership dynamics.

The unauthorized disclosure points to broader systemic failures in the safeguarding of U.S. intelligence information, as well as new insider threats that pose thorny legal and policy challenges. As intelligence and law enforcement leaders assess the damage, Congress should be asking tough questions to hold the executive branch accountable and prevent future leaks.

Český rozhlas: VÍŘE LIDÍ V KONSPIRAČNÍ TEORIE NAHRÁVÁ POLITICKÁ A EKONOMICKÁ NEJISTOTA, UPOZORŇUJE ANTROPOLOŽKA

Teze o „ukradených volbách“ nebo také konspirační teorie QAnon podle amerických médií rezonovaly mezi lidmi, kteří před týdnem násilně vtrhli do Kongresu USA. K bizarním momentkám z útoku na Kapitol patří záběry muže v čepici s rohy a kožešinou, známého pod přezdívkou „Šaman QAnonu“. Kde se vzalo konspirační hnutí QAnon a co umožnilo jeho růst? A jak významnou roli na šíření dezinformací mají sociální sítě? 

Český rozhlas: QAnon, konspirační teorie o pedofilních satanistech jako náboženský fenomén?

Bizarních konspiračních teorií je plný internet. Jednou z nich je i „teorie“ QAnon o mocných pedofilních satanistech, kteří se neštítí ani kanibalismu. V řadách těchto zvrhlíků mají být špičky americké demokratické strany, hollywoodské celebrity a další známé osobnosti. Ačkoli QAnon vznikl v říjnu 2017, některé motivy, které v sobě spojuje, sahají až do starověku. QAnon v souvislostech přišel do pořadu Hergot! objasnit religionista František Novotný.

Český rozhlas: USA řeší, jak se mohl mladík dostat k přísně tajným dokumentům a vynést je z vojenské základny

Spojené státy zatkly a v pátek zřejmě obžalují muže, který podle vyšetřovatelů stojí za únikem mnoha utajovaných vojenských dokumentů, mimo jiné o ruské válce na Ukrajině. Zatčeným je Jack Teixeira, 21letý člen letecké národní gardy amerického státu Massachusetts. Hrozí mu mnoho let ve vězení za porušení zákona o špionáži. A nejen Američané se teď diví hlavně tomu, jak se člověk takového postavení vůbec dostal k tak citlivým materiálům.

britské listy: Jack Teixeira, jednadvacetiletý příslušník americké letecké národní gardy, zřejmě vedl internetovou skupinu, kde se objevovaly tajné soubory

Dospívající člen skupiny byl s mužem, kterému říkal OG, v kontaktu ve dnech před jeho zatčením a uvedl, že „vypadal velmi zmateně a neschopný se rozhodnout, co má dělat“. „Je si plně vědom toho, co se děje a jaké to může mít důsledky,“ řekl. „Jen si není jistý tím, jak tuto situaci vyřešit… Vypadá z toho dost rozrušený.“

V posledním vzkazu svým kolegům ze skupiny hledaný muž vzkázal, aby se „drželi při zemi a vymazali všechny informace, které by se ho mohly týkat“, včetně kopií utajovaných dokumentů.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s