Mother wound – Mateřské zranění

Populárně naučná psychologie tu a tam vytvoří nový pojem. K takovým v posledních letech patří anglický výraz mother wound, který se do češtiny překládá jako mateřské zranění. Stručně řečeno jde o poškození, jichž se dítěti dostane skrze jeho matku tím, že z nějakého důvodu nebyla/není dostatečně fyzicky či emocionálně dostupná, respektive nebyla/není mu schopna poskytnout potřebnou péči a bezpečí.

V současnosti tak padá jedno z nejstarších tabu a bortí se mýtus nezlomné a všudypřítomné mateřské lásky. Jakkoliv její archetyp stále zastupuje snad nejsilnější možnou kvalitu umění milovat směrem k bezpodmínečnosti, nezištnosti a sebeobětování, je zároveň čím dál zjevnější, že matka nemůže dát svému dítěti to, co sama postrádá. Není-li nejprve k dispozici sama sobě a ve spojení se zdravými částmi vlastního já, nebývá navzdory vší své snaze schopna o dítě žádoucím způsobem pečovat a nedokáže na ně přiměřeně reagovat. Jakkoliv si to sama přeje, není „dost dobrou matkou“, protože jí v tom brání něco v ní samé. Ono „něco“ souvisí se třemi dalšími pojmy, jimiž čím dál více argumentuje i sama vědecky orientovaná psychologie. Viz první část textu:

O mateřském zranění (1. část)

Ruka, která hýbe kolébkou, hýbe světem, praví lidová moudrost. Míněna je především ruka matčina. Otec dodává celou polovinu genetické výbavy a dnes bývá v životě svých dětí též intenzivně přítomen. Z psychologického hlediska přesto nelze obvyklou převažující účast matky na utváření lidské osobnosti nevidět, a to především v počátcích života. V matčině těle se nový člověk utváří. Matka ho rodí a kojí. V naprosté většině případů je matka takzvanou primární pečující osobou. Také současné mezioborové vědecké výzkumy zabývající se vývojem lidského mozku a osobnosti dávají úsloví zdůrazňujícímu zásadní vliv matky na to, kým se staneme, čím dál více za pravdu. Vyvstává otázka, nakolik je tento vliv žádoucí, podpůrný a vítaný, a nakolik může být také zatěžující, ubližující a destruktivní. Celý článek

Poděkování webu Šanci dětem Nadace Sirius za pozornost věnovanou náročnému tématu, jež tak dlouho odolávalo veřejnému povědomí. Druhá část textu zde:

O mateřském zranění (2. část)

Pokračování článku na téma mateřského zranění přináší vhled do nového pojetí rodičovství. Zároveň ve stručnosti představuje odpovědi na klíčové otázky, které souvisejí s mateřským zraněním, jeho úskalími, ale i možnostmi, jak s ním pracovat. Celý článek

Zdroj: Internetový portál www.sancedetem.cz nabízí kvalitní informace z oblasti zabývající se ohroženými dětmi v České republice. Články, jež zde najdete, jsou určeny zejména rodinám s dětmi, které potřebují poradit nebo se zorientovat v problémové situaci, již právě řeší. Dále všem zájemcům o tematiku ohrožených dětí. Důležité podněty zde mohou najít i pracovníci v oblasti sociální práce s rodinami nebo studenti souvisejících studijních oborů. Portál také umožňuje získat kvalitní a důvěryhodné informace všem dárcům, kteří chtějí pomoci potřebným.


Podcast Šance dětem od Nadace Sirius

Pro své děti chceme to nejlepší, ale partnerství a rodičovství mohou občas dát zabrat. Někdy se to prostě nedaří podle našich představ. Právě proto vám přinášíme Podcast Šance Dětem. Společně s předními českými odborníky se ponoříme do dětského světa, od miminka až po dospělost, a provedeme vás i nástrahami partnerského života.

Více informací k jednotlivým tématům nejdete na webu www.sancedetem.cz.


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s