V Maďarsku odsoudili KGBélu, bývalého europoslance Jobbiku, za špionáž pro Rusko

V Maďarsku dne 27. září 2022 odsoudili KGBélu, bývalého europoslance Jobbiku, za špionáž pro Rusko. Je to svým způsobem neuvěřitelný příběh, především jak si člověka našel jeho původ. Béla Kovács junior se narodil v roce 1960 v Budapešti. Jeho otcem byl ruský vojenský důstojník, umístěný nedaleko vesnice, kde žila Kovácsova matka.


Dívka na nátlak svého otce porodila chlapce v anonymitě hlavního města a dala jej k adopci. Kojence si adoptovali manželé Kovácsovi, kteří se od pracovníků sirotčince dozvěděli jen něco málo o jeho původu. Pan Kovács původně pracoval ve státní stravovací společnosti (maďarská obdoba RaJ), při nezaviněné nehodě ale přišel o prst a nedohodl se s vedením na odškodnění. Z podniku tedy odešel, ale ve státní správě zůstal a našel si práci na Ředitelství zásobování diplomatických sborů.

Béla Kovács junior

Měl na starost domácnosti diplomatů. Aniž by o tom tušil, byl Kovács starší rutinně prověřen maďarskou tajnou službou, k jejíž dokumentaci měla přístup i sovětská KGB. V roce 1976 byla rodina vyslána do Japonska, kde na velvyslanectví v Tokiu pracoval starý Kovács jako správce objektu maďarského velvyslanectví a jeho žena diplomatům vařila. Jejich syn zatím navštěvoval americkou střední školu a pak i univerzitu, učil se japonsky a anglicky, domů se vracel večer a vůči rodičům byl prchlivý. Že má adolescentní syn o sedm let starší ruskou přítelkyni starý Kovács zjistil náhodou, když jej Svetlana Istošina přišla hledat na velvyslanectví.

O tom, co je Svetlana zač (tedy agentka KGB), se dozvěděl od maďarského zpravodajského důstojníka pracujícího na velvyslanectví těsně před návratem rodiny do Maďarska v roce 1980. Sám Béla Kovács junior zmínil, že se s budoucí manželkou potkali náhodou, když na plavbě lodí dostali kvůli administrativní chybě lístek do stejné kajuty. Než by se obtěžovali na recepci, tak prý skončili v posteli.

Svetlana byla v průběhu manželství vdaná minimálně za dva další muže, Japonce a Rakušana, a používala minimálně tři identity. Japonec měl v Tokiu na starost jaderné záležitosti své země, a také pracoval v Kazachstánu jako zaměstnanec Japonské agentury pro mezinárodní spolupráci. Svetlanina krycí historka v Tokiu byla, že je moderátorkou ruského vysílání japonské televize. V 70. a 80. letech také hodně cestovala po západní Evropě, Skandinávii a do mnoha asijských destinací.

Kovács mezitím studoval na univerzitě v Rusku, poté se vrátil do Maďarska, kde si v roce 1986 Svetlanu vzal. V roce 1988 odešli do Rakouska. Svetlana byla již občankou po účelovém sňatku s členem rakouského podsvětí. Než se v roce 2003 pár znovu objevil v Maďarsku, žili v Moskvě a Tokiu. Měli jedno dítě a čím se živili není známo, Kovács podle svých slov obchodoval. Jisté je, že se do Maďarska vrátil movitý. Podle Kovácse seniora se jeho syn vrátil jako úplně jiný člověk, byť jeho proměna začala už před lety v Japonsku, kde se zřejmě dozvěděl, že Kovácsovi nejsou jeho praví rodiče.

V roce 2005 Kovács vstoupil do Jobbiku, rodící se radikální strany. Už první rok založil stranický výbor pro zahraniční věci, kterému od té doby předsedal. Vedení Jobbiku Kovácse velice uvítalo pro jeho perfektní znalost jazyků, bohaté zahraniční kontakty i množství peněz. Jednu dobu byl největším dárcem strany, což urychlilo jeho postup ve stranické hierarchii. Někteří straníci byli ale vůči Kovácsovi ostražití, ve straně měl přezdívku KGBéla. Když straně po bouřlivých událostech roku 2006, kdy Jobbik zvedl prapor odporu vůči socialistické vládě Ference Gyurcsánye, začaly růst preference, Kovács zintenzivnil úsilí o změnu protiruského postoje Jobbiku.

Nebylo to jednoduché, v Maďarsku nikdy neexistovalo nic jako panslavismus a pro nacionalistické kruhy byl po roce 1956 ruský sentiment nepřijatelný. V roce 2008 odcestoval s předsedou strany Gáborem Vonou do Moskvy a zhruba v té době se strana začala stávat proruskou. V roce 2009 Jobbik uspěl ve volbách do Evropského parlamentu a Kovács se stal europoslancem, aniž by dělal jakoukoliv osobní kampaň.

Jobbik hlásající otevřenou nenávist vůči Romům a Židům nebyl přijatelný ani pro etablované nacionalistické kruhy a žádná frakce jej nechtěla přijmout, Kovács proto založil Alianci evropských národních hnutí, která sdružovala většinou malé krajně pravicové strany, s cílem dostat Jobbik z izolace. Před vypuknutím špionážní aféry Kovács fungoval jako pokladník a předseda. Jeho proruské postoje ale nebyly některým členům skupiny po chuti a také on sám vzbuzoval stále větší otázky.

Maďarské tajné služby Kovácse sledovaly od roku 2009. V říjnu 2015 byl na základě žádosti maďarského nejvyššího žalobce zbaven imunity a bylo proti němu zahájeno vyšetřování, přesto odsloužil jako europoslanec 10 let. Byl dlouholetým členem delegace pro vztahy s Japonskem či průmyslového a energetického výboru.

Béla Kovács starší ve své výpovědi uvedl, že s manželkou jako bezdětný pár velmi stáli o dítě. Nabídli jim zdravého pětiměsíčního chlapečka s tím, že se jedná o dítě mladé studentky a jakéhosi vojáka. O jeho pravém původu (o adopci ani skutečných rodičích) mu podle otce sami nikdy neřekli, dozvěděl se o něm sám až v dospělosti, pravděpodobně ale už v Tokiu. Uvedl, že je dosud bezproblémový chlapec během pobytu v Japonsku přestal poslouchat v okamžiku, kdy si našel ruskou přítelkyni.

Od té doby jim dával najevo své pohrdání kvůli jejich prostému původu a národnosti, a také to, že o své budoucnosti rozhodne sám. Z Japonska mladík odjel studovat do Sovětského svazu z rozhodnutí ministerstva zahraničí (rozhodli o tom Sověti). Kromě toho se ve výpovědi zmínil, že chlapec a jeho ruská manželka byli zapojeni do pašování zboží, a také vyšetřovatelům vyprávěl o cestě do Monaka, kde měl na synovu žádost vybrat peníze. Uvedl, že synova manželka cestovala již v 80. letech do mnoha zemí světa, včetně Havaje a Austrálie. Manželka v předmětné době (1988-1989) udržovala styky nespecifikovaného charakteru rovněž s Vladimirem Putinem, toho času v Drážďanech, který jí měl zařizovat „služební“ automobil.

Vrcholem synovy neomalenosti podle něj bylo, když se jej krátce po ovdovění spolu se Svetlanou pokusili přimět, aby se oženil s její sestrou. Otec již zemřel.

Béla dostal pět let nepodmíněně, ale je momentálně v Moskvě.


Lucie Sulovská

Autorka textu: Lucie Sulovská

Zde ji můžete přispět na její občanskou překladatelskou činnost: buymeacoffee.com/lsulovska9F


1 komentář

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s