Mladý pane, viděl jste někdy důl? (…) Ten se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít.

Kniha Příběhy české šlechty autora Vladimíra Votýpky se nečte snadno. Autor podnikl ještě před rokem 1989 mnoho cest za potomky slavných šlechtických rodů a pokusil se vyzvědět něco z jejich historie. Nejenom té staré několik století, ale také té novější. Setkal se logicky často s nedůvěrou. Rodiny si ještě moc dobře pamatovaly, co soudruzi vyváděli v jejich domovech, které byly později povětšinou vyplundrovány a zdevastovány a jejich obyvatelé se stali třídními nepřáteli se vším, co k tomu přináleželo. Nakonec však vyprávěli téměř všichni. Čtenář se tak stává smutným svědkem zničení století krás a zmaření práce několika generací. Nenašel však zlomené lidi, našel stále vzdělané a silné osobnosti, které se podělily o svůj osud, a nezapomněly se dívat do budoucna na časy, ve které doufaly, že zase mohou přijít. Někteří se jich už neměli šanci dožít. Jiní však ano a ty pak čekala další bitva s novým zřízením. O tom však již vyprávějí jiné knihy…


Pohádky o princeznách a králích zná asi každý a každý taky přece moc dobře ví, že princezna bydlela na zámku, měla se dobře, dokud se nějak situace nezkazila, ale to už z jiného zámku či hradu ji přijel vysvobodit princ jiného království a když se všechno podařilo, tak královští rodiče obou stran slzeli a všechno bylo fajn.

Nikde v pohádce se nepíše, že královským rodičům přijela delegace ze vsi v bagančatech až do hlavního sálu, kde začali sepisovat a konfiskovat nábytek, který později aparátčíci rozkradli, nebo prostý lid zlikvidoval. Že princ musel jít dělat asfaltéra nebo mašinfíru a že princezna se sice chtěla stát doktorkou, ale nakonec byla ráda, když jí režim dovolil dělat pomocnou sílu. A královna matka se tak maximálně mohla ohánět špinavým hadrem kolem sebe.

Tyhle pohádky by se asi moc dobře neujaly. O to hůře se poslouchá, že se to tak skutečně stalo.

Kniha Příběhy české šlechty je jednou z několika, kdy autor Vladimír Votýpka mapuje osudy slavných šlechtických rodů. Začal s tím ještě za normalizace, takže se logicky ve šlechtických rodinách setkal s notnou dávkou nedůvěry. Rodina byla ještě pamětlivá příšerných scén, kdy jejich domov byl rozkrádán neumětely, co se uměli sotva podepsat, rodiče mnohých stále žili a mohli o tom sami rozprávět. Autor se však nenechal odradit a postupně odhalil smutné ságy mnoha starých šlechtických rodů a jejich smutný osud v našich zemích.

Perzekuce, hanba, strach a rozkradení unikátních umělých sbírek, to vše se také dělo v poválečných časech naši země. Šlechtické rodiny byly tvrdě perzekuovány a po generace neměly možnost vymanit se z dědictví, za jaké nemohli a jaké jim přisoudil také komunistický režim. Jedno však měli vypravěči společné. Nevzdali se. Nepřestali být tím, kým se zrodili. Vzdělání, hrdost na svou minulost, její znalost a rovná záda se zachovala u všech. Jednotlivá vyprávění jsou svědectvím bystrých myslí a nikdy nekončící naděje. Dnes potomky mnohých vypravěčů můžeme opět vidět na vládních postech či jiných zajímavých místech a je jasné, že tam patří.

Doba temna, která však pohltila jejich domovy, dědictví i rodiny se již dohnat nedá. Mnoho zámků i sídel bylo zpustošeno a zničeno, mnoho z nich se již po roce 1989 nedalo zachránit. Nechutné majetkové spory i jiné sprosté lži bohužel doprovázejí osudy mnoha rodin dodnes, ale i tak kráčejí stále dál. Jako důkaz, že režim se sice snažil mnoho, ale šlechtické rody přežily i jeho.

Kniha je opravdu úžasná a autentická. Je rozdělena do kapitol dle jednotlivých rodů a autor neukazuje jen historii rodů samotných, ale i cestu za jejich pátráním. U některých se jednalo opravdu o detektivku a již opatrní staří pánové mnoha úhybnými manévry zhatili jeho snahu o nejeden rozhovor. Nebylo se čemu divit. Zažili si své a logicky už nedokázali nikomu cizímu věřit.

Pokud se tedy hodláte začíst do „pohádek“ s nakonec dobrým koncem, často však velmi nahořklým, neváhejte nad knihou ani chvíli. Je to skvělé čtení, byť milovníci historie a umění budou často nahlas nadávat. Potomci i staří pánové si velice dobře pamatují, jak byly jejich domovy likvidovány a jak dopadaly umělecké předměty nezměrné hodnoty. Často už je nedokázal nikdo najít. Plundrování domovů provázela velká bolest jejich obyvatel a tyto autentické pasáže bolí i čtenáře.

A právě pro tuto autentičnost knihu doporučuji každému, komu není tato část našich dějin lhostejná a koho zaujalo, že v zámku Lednice byla nejluxusnější komnata objektu přestavěna na byt správce…


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s