Šoa jednoduše a pro každého

Nenápadná kniha s neuvěřitelným příběhem. Osudy členů rodiny židovského lékaře v Berlíně oproti kariéře mladého člena SS zasáhnou. Hrůzy své doby vložené do románového zpracování. Pokud máte možnost knihu přečíst, učiňte tak neprodleně. Nebudete litovat. Jen nebudete chtít uvěřit, že to vše bylo možné…


Knižní výzva Vás skutečně donutí sáhnout mezi knihy, které by Vás minuly a mě osobně donutila sáhnout i do peněženky, protože knihu, podle které byl natočen seriál, jsem skutečně doma neměla. Většina takových dostupných knih mě navíc tématicky děsila a hopem bych je mohla zařadit k tématu knihy žánru, který běžně nečtete…

Knihu Holocaust jsem našla až po pátrání v mnoha knižních žebříčcích a nápadech a na několikátý pokus zakoupila. Nevychází draho, ale dostihnout ji někdy stojí za to. Když mi dorazila v lehce rozloženém a ohlodaném vydání, jen se mi protočilo centrum rovnováhy, ale cena byla pohodová a i když zpracování obálky mě odrazovalo už před uskutečněnou koupí, opět jsem se rozhodla nesoudit knihu dle obalu a pustit se do toho.

A tehdy jsem pochopila, proč se Meryl Streep na obálce tváří tak ztrápeně. A nejsou v tom ty předpotopní hadry, co má na sobě…

Kniha nás zavádí do vyprávění mladého židovského chlapce Rudiho Weisse a jeho rodiny, otec je židovským lékařem, matka důstojnou ženou, jeho bratr zamlklý umělec a sestra malou střelou s nevyčerpatelnou zásobou energie pro rošťárny. Jejich život je dobrý a byl by dobrý, pokud by jej, jako v milionech dalších případech, nezkřížil nacismus.

Ten zastupuje v knize druhou stranu, deníkové zápisky jednoho z architektů mašinérie konečného řešení, Erika Dorfa. Nejprve čerstvě dostudovaný právník se dvěma dětmi a ambiciozní manželkou, nakonec rychle stoupající hvězda po boku Heydricha. Jeho mentální vývoj, alibismus toho nejodpornějšího rázu a odhalení mysli až na dřeň by snad mohlo vzbudit soucit, pokud by se z něj stránkou po stránce nestala další stvůra, která lidské životy odškrtává jen jako čárky v knize plnění denního plánu. Z Heydrichova pověření a po jeho smrti z pověření jeho zástupce, cestuje po celém dočasně získaném území Německa a kontroluje funkčnost a efektivnost celé mašinérie smrti. Vychytává chyby v mechanismu, který je celý špatně už od první myšlenky a degraduje život na pouhý problém, který německá mysl snadno odstraní.

Ostatně, vždyť jsou to jen formality a přesídlování, nic zlého se neděje. Vyvoleným.

Rodina Weissova oproti jeho osudu zažívá to nejhorší, co je jen mohlo potkat. Ale tady se již dotýkám toho, čím mě kniha uhranula a fascinovala. Autor rozložil cesty a osud rodiny na jednotlivé členy a poslal je po skutečných cestách dějin. Weissovi zažijí povstání ve Varšavském ghettu, projdou Terezínem, přidají se k partyzánům, zažijí peklo Osvětimi a dojdou svého konce v plynové komoře. Rodinného osudu se dotkne mučení ze strany SS-manů i stmívání nad osudy Židů v Praze a dlouhé putování směrem o něj pryč a dokonce jsou svědky i děsivých událostí v Babím Jaru. A to vše, to všechno se opírá o skutečné události. Vše se dá dohledat, zařadit do souvislostí a opětovně rozložit na data a sedí to. Při čtení knihy jsem zůstala často fascinována. Samozřejmě v tom bylo zděšení, ale autor vypíchl v rámci tématu většinu podstatného a důležité milníky šoa zařadil do příběhu a zbeletrizoval do jednoduché formy pro každého.

Kniha není psána složitě a přitom má čtenář šanci odnést si z ní maximum povědomí o konečném řešení nejen Židů, mít představu, o čem byly události ve Varšavě a nahlédnout i do různých koncentračních táborů.

Nejedná se o historickou publikaci vysokých kvalit a při zkoušce v rámci školství by Vás vyučující při odvolání na tento zdroj jistojistě vyrazil dveřmi velice rychle. Ale pro běžného čtenáře beletrie je to výborné sousto, které může probudit hlubší zájem o věc právě příběhem složeným ze střípků skutečných událostí.

Kniha Holocaust ke mně doputovala náhodou a nadchla mě opravdu moc. Můj drahý dokonce při jedné z mých zmínek o ději zůstal vzhůru do půl druhé ráno a hledal si další fakta na internetu, aby mi pak potvrdil, že to tak bylo, ale že chtěl vědět více.

Kniha dokáže podnítit plamen zájmu, zkuste s ní tedy zahořet pro dané téma s pradávnou touhou vědět více. Protože tohle téma za to stojí. Protože pokud budeme znát více, už navždy budeme vědět, že se to nikdy nesmí znovu stát.

A to je pravda nade všechny příběhy.Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s