Newsletter of Podcast by Pepík Hipík – Issue #2

Vážení a milí posluchači a čtenáři, přátelé,

dovolte mi, abych vás po čase seznámil s několika čísly ze statistiky provozu podcastu a s ním propojeným blogem i s několika novinkami.

Několik nudných čísel na začátek

Ve čtvrtek 2. září padla hranice čtyř tisích přehraných audií. To je za období necelých tří měsíců od spuštění podcastu. Poslední čtyři týdny je pak denně přehrávána přibližně stovka epizod, v týdnu mezi 12. až 18. srpnem pak bylo rekordně přehráno 928 audií, tedy přibližně 132 epizod za jeden den. Tento rekordní týden byl podpořen propagací na Facebooku za tu nejnižší možnou částku cca 158 Kč 🙂

Velkou radost mi dělá podpora mnoha posluchačů na Twitteru, kteří přistoupili na osobní oslovování a upozorňování na podcastové novinky a občas jsem svědkem příjemné debaty k tématu, jako tomu bylo například naposledy tuto středu k ukázce z Mňačkova románu Jak chutná moc. Díky všem za zájem a zajímavé postřehy a také za absolutní slušnost v komentářích.

Podcast už si v současné době našli posluchači ze třiceti jedna zemí: Finsko, Norsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Nizozemí, Belgie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Švýcarsko, Ukrajina, Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Rusko, Velká Británie, Irsko, Nový Zéland, Mexiko, USA, Kanada, Izrael a JAR.


Co se v čase od newslatteru Issue #1 přínosného událo?

Jak už jste zřejmě zaregistrovali, byla do týmu Dobrodružství poznávání přizvána a pozvání přijala Katka Mandulová @knizni_kocka, která přispěla zatím dvěma svými skvělými recenzemi zajímavých knih. Domluva na spolupráci to byla rychlá, velice příjemná a přátelská a myslím si, že jedeme na stejné vlně, navíc je vtipná a mluví ostravsky a to mne hodně baví 🙂 Katce patří také veliký dík za to, že si našla při své mateřské čas na zaučení administrace blogu a hned se vrhla do práce:


Dalším, kdo dostal pozvání ke spolupráci, ať už přímo na blogu spojeném s podcastem nebo na Facebooku, je Olga Ryparová, kterou možná znáte z Twitteru jako @Olinium42, která stíhá provozovat vzdělávací FB stránku Olinium, podcast Olinium, Instagram OliniumChemistry a YouTube kanál Olinium. Její vášeň pro chemii a vzdělávání je neuvěřitelná a velice nakažlivá a hosté jejího podcastu mají vždy co říct a srozumitelně vysvětlit. Olga patří k mladé generaci popularizátorů vědy a má obrovský dar být výborným moderátorem a skvělým průvodcem světa chemie. Nakonec již tento pátek 3. září máte možnost dorazit za ní do kavárny na pražský Žižkov na její akci KÁVA S OLI a poznat se s ní osobně.

2.11 Jak je to s uzeným, jíst či nejíst? Olinium


Novinky na Facebooku a Twitteru

Byla zřízena FB stránka Dobrodružství poznávání, kde se automaticky postují odkazy na aktuálně zveřejněné epizody podcastu a to samé se týká nového twitterového účtu Dobrodružství poznávání, tedy obě platformy už vždy okamžitě odkazují na aktuální novinky, neboť se je podařilo propojit s blogem v automatickém režimu.

Další nadstavbou na podporu podcastu je založení a spuštění FB skupiny Dobrodružství poznávání, kde krom novinek z podcastu nacházejí místo další informace z vědy, techniky, historie, literatury a dalších odvětví pomáhajících rozvoji vědění a vzdělávání. Tedy i pozvánky na různé akce podporující zájem o poznávání světa v jeho složitostech a rozmanitostech. Sem jste samozřejmě všichni srdečně zváni a můžete zde přispívat vašimi zajímavými posty, postřehy a nápady.

Zveřejňování obsahu vašich postů však bude podléhat kontrole správce stránky, aby se udrželo poslání a kvalita skupiny, nakonec asi všichni již máme nějakou tu zkušenost z toho, co se na FB podařilo založit a nepodařilo udržet. Zde tedy platí „přísný režim“ a snahou do budoucna bude udržet kvalitu obsahu a přivést sem tvůrce zajímavých vzdělávacích podcastů a videoblogů a též pořadatele vzdělávacích a přednáškových akcí pro širokou veřejnost. Vítány jsou odkazy na zajímavé články a weby, vlastní zpracování zajímavých témat atd. Jen je třeba držet se poslání a pravidel skupiny tak, jak je uvedeno v informacích o skupině. Předem děkuji za vaše pochopení, shovívavost, vaše příspěvky i vaši pokoru. Máme šanci být na FB jiní a hlavně solidní a to je dnes velice vzácné. Díky.

Poznámka: pokud dojde k odmítnutí vašeho příspěvku ve skupině, dostanete informaci s vysvětlením, proč se tak stalo a nebojte se, vysvětlení to nebude kousavé ale věcné a doplněné o další informace. Vždy tu bude možnost zavolat si a vysvětlit si vše osobně v milém rozhovoru. Hádek je všude kolem moc a to nikdo z nás nechce, je třeba vrátit se ke normální a dobrovolné spolupráci a vzájemné podpoře. Za to vám již dopředu velký dík.


Jaká audia si získala nejvyšší oblibu u vás posluchačů?

Překvapením a celkovým vítězem se stala klasická pohádka v netradičním provedení zpěváka a skladatele Jirky Škorpíka ze 4TETu


Další epizody v pořadí jsou:

Skokanem týdne se stala epizoda:


Víkendové speciály (BONUS). O co jde?

Během týdne jsou zveřejňovány jednotlivé díly četeb na pokračování a pokud je seriál dokončen, objeví se následný víkend četba kompletní, zveřejněna je obvykle již v pátek.

Záměrem je poskytnout ucelené četby na víkendové dny, kdy má posluchač více času na soustředěný poslech. Audia jsou označena jako BONUS. Příklady:


Nový seriál na příští týden

Můžete se těšit na Brehmův život zvířat (Brehms Tierleben) v pětidílné krácené četbě.

Brehmův život zvířat je 10ti svazková zoologická encyklopedie, kde 4 díly jsou věnovány savcům, 4 ptákům, 1 plazům, obojživelníkům a rybám a 1 bezobratlým. Velkým pokrokem byly ilustrace od Gustava Mützela a dalších. Brehmovi byla v pozdějším období vytýkána antropomorfizace (polidšťování) zvířecího chování, ovšem ne zcela právem. Jeho dílo se stalo odrazovým můstkem a vzorem pro pozdější zoologické encyklopedie. Vyniká nejen velkou fundovaností, ale i přímo monumentálním rozsahem a nebylo dodnes překonáno.


A už se zbývá jen rozloučit, poděkovat vám za pozornost a popřát vám krásný víkend plným slunce a s potřebným časem na relaxaci, sport, knihu, film, divadlo či jinou zábavu.

Díky za vaši podporu a budu se těšit zas někdy příště s novinkami a informacemi a s některými z vás se třeba potkáme mezitím na výletě, na pivě či v kavárně.

S láskou Josef

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s