Problém se spropitným

Ukázka z knihy Ephraima Kishona „Nejlepší povídky z cest“ v podání Zdeny Sajfertové. Autor vypráví o různých úskalích problému „spropitného“, s jakými se setkal na svých cestách po světě. Zkrátka výška a způsob platby spropitného není nic jednoduchého a narazit se přitom dá i na služby a osoby, které by nejraději dostaly spropitné bez jakékoli snahy zasloužit si ho.


Nejlepší povídky z cest představují další tematický soubor povídek Ephraima Kishona, které s humornou nadsázkou zachycují zážitky čtenářům dobře známého „obyčejného Izraelce“ a jeho „nejlepší manželky ze všech“, tentokrát na cestách po Evropě, Americe a Izraeli. Oba s větším či menším úspěchem čelí obyčejům a zvyklostem jednotlivých zemí, překonávají vzdálenosti geografické, jazykové i kulturní a vymýšlejí důmyslné triky proti nástrahám na jejich nervy, žaludek a peněženky. Cestování je v této pestré směsi krátkých vypointovaných próz pojato jako zábavná lapálie, již lze jen doporučit.


Ephraim Kishon (srpna 1924 Budapešť – 29. ledna 2005 Appenzell) patří k nejvýznamnějším humoristům, jeho knihy vyšly ve 34 jazycích v nákladě přes 40 milionů výtisků. Narodil se v maďarské židovské rodině. V období II. světové války byl se svým otcem zařazen do pracovního tábora, odkud se pokusil o útěk. Byl zajat Sovětskou armádou. Z tohoto období si odnesl odpor proti veškeré totalitě. V roce 1949 emigroval do mladého izraelského státu. Je autorem 48 knih.Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s