Proč lidé věří konspiračním teoriím?

Mezi lidmi panuje mylná představa, že konspirační teorie jsou doménou méně inteligentních lidí. Skutečnost je ale krapet složitější.

Na otázku, proč lidé věří konspiračním teoriím, neexistuje jednoduchá opověď a jistě se jí budeme v budoucnu zabývat do hloubky a podíváme se na jednotlivé aspekty této problematiky. Nejdříve je ale třeba vyjasnit si jednu věc.

Víra v konspirační teorie, dezinformace atp. často nijak nesouvisí s mírou inteligence, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Jistě jste někdy slyšeli větu jako „tomu může věřit jen naprostý hlupák“ a podobné. Lidé rádi zjednodušují a toto je přirozený přístup, jak zjednodušením získáme dojem, že „máme jasno“, a proto se tím nemusíme déle zabývat. Realita je ale trošičku složitější a vyžaduje hlubší poznání.

Co na to věda?

Dle vlastních mnohaletých zkušeností, ale i řady výzkumů, lze zcela s jistotou říci, že intelekt není to jediné, co hraje roli v tom, že člověk uvěří nějaké konspirační teorii nebo dezinformaci. Lidé věří konspiračním teoriím z různých důvodů: například hledají vysvětlení událostí, mají pocit nedostatku kontroly, nedůvěřují autoritám, touží po jedinečnosti a vzrušení a nebo zkrátka potřebují patřit do společenství s podobnými názory. K víře v konspirační teorie může navíc přispívat i lidské poznávání a předsudky (anglicky „bias“), jako je konfirmační zkreslení a heuristika dostupnosti.

Čili ne, víra v konspirační teorie a dezinformace nemusí nutně souviset s nízkou inteligencí. Lidé s různou úrovní inteligence mohou naletět falešným informacím a dezinformacím, stejně jako mohou naletět na internetový podvod. Při víře v konspirační teorie a dezinformace mohou hrát roli i další faktory, jako je emocionální stav, osobní zkušenosti a vystavení určité víře. Mnoho inteligentních lidí může navíc věřit konspiračním teoriím díky svým osobním zkušenostem a vlivu své sociální bubliny, protože si lépe dokáže odargumentovat svůj pohled na věc.

Nevycházím zde jen ze svých zkušeností, ale existují studie, které zkoumají vztah mezi inteligencí a vírou v konspirační teorie. Výsledky však bývají smíšené a nepřesvědčivé. Některé studie zjistily negativní korelaci mezi inteligencí a vírou v konspirační teorie, zatímco jiné nezjistily žádnou významnou korelaci.

Je důležité poznamenat, že inteligence je komplexní konstrukt, který nelze omezit na jediné měřítko a víra v konspirační teorie je ovlivněna řadou faktorů. Proto je obtížné učinit jednoznačné prohlášení o vztahu mezi inteligencí a vírou v konspirační teorie. Jedno lze ale říct s vysokou jistotou. Inteligence není ten jediný podstatný faktor.


Zde je několik odkazů na studie, které zkoumaly vztah mezi inteligencí a vírou v konspirační teorie:

Tyto studie poskytují různé pohledy na vztah mezi inteligencí a vírou v konspirační teorie a pro širší pochopení je třeba je číst v kontextu s dalšími výzkumy v této oblasti.

Inteligence tedy není to jediné, co hraje při víře v konspirační teorie roli, a proto bychom neměli odsuzovat ty, kteří konspiračním teoriím podlehnou. Stejně tak bychom se neměli vůči konspiračním teoriím cítit imunní. Jakmile se totiž považujeme za imunní, stáváme se méně ostražití, a tedy ve výsledku i více náchylní k manipulaci.

Pokud tedy dále budeme k obětem dezinformací či konspiračních teorií přistupovat pouze jako k „nějakým hlupákům“, ničemu tím nepomůžeme a problém tu stále zůstane a může se jen zhoršovat.

A jak takové konkrétní manipulace mohou vypadat si ukážeme příště.


Autor: Antonín Šlajch

Blogger, streamer a popularizátor vědy a kritického myšlení. V současné době působím jako autor pro Vědátora. V případě, že se vám jeho tvorba líbí, můžete autora podpořit třeba tak, že mu koupíte kávu ZDE nebo podpoříte projekt Vědátor na Startovači.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s