Zdeněk Dvořák: Moje nejlepší WordPress pluginy pro obsahové weby

Dnes se podíváme prostřednictvím linkbuildera Zdeňka Dvořáka na několik vychytávek, které vám mohou pomoci s odladěním vašeho WordPressu. Od Zdeňka alias Linkiho jsme dostali laskavé svolení s nasdílením celého jeho článku z jeho blogu a velice si této mimořádné příležitosti a možnosti vážíme. Zdeněk přislíbil nepravidelně přispívat na náš web i do budoucna a to nejen technickými radami. Ale zatím nebudeme nic prozrazovat. A teď už předáme slovo Zdeňkovi.


Zdeněk Dvořák: V lednu 2009 jsem instaloval svůj první WordPress. Od té doby jsem už rozběhl docela hodně webů a poslední dva roky mám své ustálené kombo pluginů. Ty řeší, aby byl web SEO friendly, rychlý a dostal jsem vlastní obsahové prvky tam, kam potřebuji.

Nejsem žádný vývojář, proto většinu problémů, které jsem kdy chtěl s WordPressem odladit, řeším pomocí pluginů. Zároveň nemám weby jako úplný koníček, proto mám raději placená řešení. Placený vývojář je motivovaný, k dispozici máte podporu a rychlé reakce u nových verzí CMS nebo změn prostředí, na které plugin reaguje (aktualizace Google vyhledávání a podobně).

Nejlepší pluginy jsem rozdělil do oblastí, které mi řeší:

📌 Rychlost webu

Svižný web je základ pro uživatele. Dlouhé načítání lidi otravuje. Někdy je na vině pomalé připojení, jindy slabý hardware, ale často web samotný. A tak je to věc, kterou řeším vždy a všude. Rychlost je už chvíli větší SEO téma (viz Core Web Vitals), ale nečekejte od toho zázraky. Chcete hlavně spokojené uživatele.

WP Rocket

Odladit rychlost webu znamená vyřešit několik poměrně odlišných oblastí. Vyzkoušel jsem hodně neplacených řešení, ale jako nejlepší mi nakonec vyšel tento plugin.

Snadno s ním i jako laik nastavíte cache webu, kritické CSS pro jednotlivé typy stránek i konkrétní URL, minifikaci zdrojů i odložené načítání. Hodně jsem ocenil, že autoři opravdu rychle reagují na nové požadavky, které si u Core Web Vitals vymýšlí Google.

Core Web Vitals na magazínu s WP Rocket
Core Web Vitals na magazínu s WP Rocket

Cenový model jsem velmi dostupný a platíte si podporu na rok:

  • 1 web 49 USD
  • 3 weby 99 USD
  • neomezeně webů 249 USD

Nad tři weby vás skoro kompletně vyřešená rychlost webu vyjde na necelých 6 tisíc korun ročně. WP Rocket se nevěnuje obrázkům, ty řeší s jiným pluginem, o které píši o kousek níže.

Pro tip: Sledujte Black a Cyber Friday akce, WP Rocket nabízí slevy. Ideálně se registrujte do newsletteru předem.

Imagify

Imagify řeší kompresi obrázků a donedávna zajišťoval pro WordPress podporu pro obrázkový formát WebP. Ten už nově podporuje i WordPress samotný, ale díky Imagify můžete ze všech už existujících obrázků udělat WebP a zobrazovat ho na webu, když jej načte podporovaný prohlížeš.

Imagify ale hlavně řeší kompresi obrázků, jakmile je nahrajete na web. Nastavíte si, jak moc chcete komprimovat a plugin se postará o zbytek.

Do 20 MB komprese měsíčně je plugin zdarma. Do 500 MB měsíčně za 4,99 USD měsíčně. Za 9,99 USD máte žádný limit nemáte a díky API klíči plugin může běžet na neomezeném množství webů. Ideální modl.

Pro tip: Sledujte Black a Cyber Friday akce, Imagify také nabízí slevy. Ideálně se registrujte do newsletteru předem.

📌 SEO

WordPress je skvělá platforma. Ale celá léta trestuhodně ignoruje mnoho funkcí, které využijete, když chcete cíleně získávat více návštěvnosti z Google nebo Seznamu. To je pochopitelně příležitost pro tvůrce pluginů.

RankMath

Jde o relativně mladý SEO plugin, který se rozhodl narušit značnou dominanci konkurenta od Yoast. Mně při zkoušení zaujal drobnými vychytávkami, jako možností mít noindex v hlavičce pro štítky, kde nejsou právě články. Od té doby sleduji, jak tvůrci reagují na možnosti, které v SEO vytváří Google. RankMath tak tak má Guttenberg blok pro FAQ nebo How To strukturovaná data v obsahu.

Strukturovaná data v RankMath

V placené verzi navíc nabízí kredity na systém, který analyzuje obsah konkurence v Google pro vybraný dotaz. Při psaní obsahu vám pak doporučuje, jaké fráze použít.

Jestli běžíte na Yoast SEO pluginu, migraci plugin vyřeší za vás. Hodně podrobností najdete i v této recenzi RankMath od Webhostingcentrum.

Když chcete do obsahu článků, stránek nebo sidebarů dostat něco pokročilejšího, základní WordPress opět nestačí. Mám na to sadu tří pluginů.

Widget Options

Tento skvělý plugin umí několik triků. Můžete s ní nastavit, na jakém zařízení nebude zvolený widget vůbec vidět. Z mobilní verze tak můžete skrýt bloky, které by uživatel na mobilu nejspíš nikdy neviděl a běží v nich třeba reklama.

Umí také vybrat vybrat skupinu obsahu nebo kategorie, v nichž se widget zobrazí nebo ukryje. To využijete při tématickém cílení reklamy nebo odkazových bloků. Bohužel neumí štítky, ty ale řeším s dalším pluginem.

Fixed Widget and Sticky Elements for WordPress

Když chcete nechat uživateli nějaký obsah v sidebaru přilepený na očích, když na desktopu skroluje článkem dolů, nastupuje tento plugin. Přidá jednoduchý checkbox v administraci každého widgetu.

Cetrálně si můžete nastavit v pixelech výšku odsazení od horní a spodní části webu.

Advanced Ads

Propracovaný plugin, který umí zobrazit libovolný obsah v libovolné části webu. Rozhraní je dělané pro naprosté laiky, což považuji za velkou výhodu. Další skvělou funkcí je podmínkování zobrazení podle:

  • typu uživatelova zařízení (mobil, tablet, desktop)
  • typu obsahu (štítek, kategorie, konkrétní ID obsahu)

V článku a stránce jde podmínkovat podle HTML elementů a jejich pořadí. Snadno tedy nastavíte reklamní prvek třeba před poslední nadpis, když je štítek XY a zařízení desktop.

Pomocí dalších rozšíření lze dělat i pop upy, plovocí reklamy mimo(!) sidebar nebo horní či spodní lišty.

📌 Boj se spamem a bezpečnost webu

Díky své popularitě je WordPress pod neustálou palbou pokusů o napadení. Hodně jich vyřeší váš hosting, ale chránit se musíte sami.

Akismet Anti-Spam

Legenda boje se spamovými komentáři. Uděláte si zdarma účet, dostanete API a necháte plugin, aby filtroval spammery za vás. Funguje velmi dobře.

Wordfence Security

Robustní bezpečností plugin i zdarma umí velmi mnoho. Třeba hlídá, jestli zdrojový kód instalovaných pluginů odpovídá tomu z WordPress repozitáře. Parádní funkce. Umí blokovat i opakované pokusy o přihlášení a funguje prakticky jako firewall. Zvládne také 2FA autorizaci pro přihlášení k webu.

📌 Jazykové mutace

Ne každá šablona, kterou si stáhnete, má komplet obsahové prvky v češtině. Jde to snadno napravit, aniž byste museli editovat zdrojový kód.

Loco Translate

Loco je podle mě standard pro překlady šablon. Vytvoříte v něm textový soubor pro jazykovou verzi a šablonu. V jednoduchém editoru pak překládáte jednotlivá slova či věty, které šablona používá. Je dobré si najít na webu kontext, v němž se věta objevuje, některé překlady si také můžete upravit (tykání, vykání, veselejší tón komunikace). Veškeré úpravy dostanete na web jediným kliknutím.

📌 Data v hlavičce nebo patičce

Občas je třeba přidat něco do hlavičky nebo patičky přímo ve zdrojovém kódu. Mnoho lidí řeší samostatné pluginy pro Facebook Pixel, tracking kód Google Analytics a podobně.

Header Footer Code Manager

Tento plugin zdarma vám umožní přidat HTML, CSS nebo kus JavaScriptu do hlavičky nebo footeru. Má skvělé možnosti nastavení:

  • filtrace sitewide nebo podle typu obsahu
  • vyloučení konrétních stránek anebo článků
  • použití podle typu zařízení uživatele (desktop, mobil)

Do webu s ním dostanete prakticky vše.

Používáte nějaký zajímavý plugin? Dejte mi o něm vědět do komentářů na mém blogu →.

👉 Nástroje, které byste měli letos zkusit


Zdroj článku: Zdeněk Dvořák: Moje nejlepší WordPress pluginy pro obsahové weby

Zdeněk Dvořák se zabývá online marketingem, podnikáním, WordPressem, AI a mnoha dalšími tématy. Také je linkbuilder na Linki.cz, už 20 let bloger, aktuálně třeba lifestyle na Inlivi.cz a mikro beerfluencer jako @beerologer.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s