Nenáviď bližního svého

Pomalu postupující šílenství, rakovinu připomínající mrak, ploužící se myslí až do jejího úplného zatemnění. Jak dlouho dokáže otec odolávat pokušení zahubit vlastní rodinu, aby jí pomohl k lepším zítřkům, i když nemusejí nikdy přijít?


Jack Torrance je obyčejný profesor na jedné z mnoha amerických škol, typický zástupce americké střední třídy. V elegantním saku připravuje své svěřence na dlouhý studijní život a po posledním zvonění se se svým „parťákem“ uchýlí do nejbližší hospody a tam pijí až do němoty. Pak se dopotácí domů a padne k nohám své manželce. Sem tam i synovi, dle dávky smůly i štěstí na obou stranách.

Nečekané události však jeho ne příliš příkladný, ale svým způsobem poklidný, život rázně změní. Jack se ocitá bez relativně dobře placené práce. Sice už nepije, ale abstinence tento problém už bohužel nevyřeší. A on sám netuší, jak přežít další den. Bez peněz. Bez martini.

A pak se jako blesk z čistého nebe naskytne úžasná příležitost. Místo zimního správce v luxusním hotelu Overlook. Pro jeho získání stačí jen málo. Přestěhovat se do komplexu se svou rodinou, přežít několik měsíců zimy, která je odřízne od civilizace a na začátku jarní sezóny být naživu.

A mezitím udržovat hotel jakž takž ve stavu, aby byl opět použitelný pro zhýčkané hosty v další sezóně.

Není divu, že v určený den se Jack, jeho žena Wendy a jejich malý syn Danny šplhají do hor vstříc dlouhé zimě v obřím hotelu. Nedoufají jen v ubytování, ale i v nové šance pro společný život.

Netuší, že jejich osud je zpečetěn.

Luxusní hotel začne během dlouhých zimních dnů odhalovat svou pravou tvář a bohatá historie komplexu se pomalu vyjevuje v každém koutě, v každé místnosti.

Malý Danny tuší zlo kolem sebe i svých milovaných. Nedokáže jej však zastavit.

Temná historie hotelu a zlo v něm ukryté začne ovládat Jacka, který se obrací proti těm, jež miluje. Jako pomalu postupující šílenství v něm vznikají nové a nové zárodky nenávisti. Mají jasný směr. A Jack už není jejich pánem.

A tak musí malý Danny svést nejtěžší boj svého života.

Porazit mocný hotel i svého milovaného otce. Sám však neví, kolik mu ještě zbývá sil.

Příběh rodiny Torranceových a jejich smutné pouti za lepší budoucností se dotkne většiny čtenářů. Jackův boj začne u na první pohled neškodné skleničky s průhledným nápojem, končí ve zdánlivě nekonečných hotelových chodbách olbřímího Overlooku.

Jack není příšera, jen jako každý má svého kostlivce ve skříni. Dokonce celou řádku. Když je opětovně potkává, vyděsí se.

Je těžké vymanit se ze své minulosti, když ji potkáváte na každém kroku. Ve vyčítavém pohledu manželky, v ustrašeném pohledu syna, v odrazu zrcadla.

Existuje však vždy naděje. Může mít různé podoby. Někdy vypadá jako vysoký starý černoch. A spatříte ji vždy, když ji nejméně čekáte.

Stačí jen zavolat.


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s