I chřipka může potrápit

🦠🫁Chřipka je virové onemocnění dýchacích cest.

Často hovorově nazýváme každou běžnou virózu chřipka. Ale zatím co i běžná viróza může být velmi nepříjemná, příznaky chřipky bývají podstatně závažnější.

🌡Příznaky chřipky se obvykle rozvíjejí rychle. Časté jsou teplota a zimnice, bolesti hlavy a svalů, bolest hrdla a kašel, únava a slabost. Zvýšenou pozornost musíme ale věnovat příznakům jako dechová tíseň, bolesti na hrudi, zhoršení základních onemocnění či záchvat.

🤒U většiny nemocných se infekci podaří dostat pod kontrolu s dobrou podpůrnou péčí, jakou je například čaj, pokoj na lůžku a analgetika. U některých nemocných však může infekce probíhat závažně, a mohou se rozvinout komplikace. V riziku jsou zejména osoby s chronickými onemocněními, jako například onemocnění srdce, plic, ledvin, jater či cukrovka, či osoby vyššího věku.

💉 Proti chřipce máme k dispozici účinné očkování, které významně snižuje riziko těžkého průběhu onemocnění.

Kde se vzala chřipka?

Typicky česky znějící slovo „chřipka“ má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově „chřípěti“, které označovalo chraptění nebo sípání. Zajímavý je i další osud slova. Ruská podoba základu „chrip“ byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení „grippe“. Odtud se slovo vrátilo zpět do ruštiny a polštiny. Dnes v ruštině najdete slovo „grip“ a v polštině „grypa“. Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako „influenza“. Tento název vychází z latinského označení „influere“ – vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a „tečení“ si lze vysvětlovat jakoby rozlévající se epidemií.

Zdroj: Medici PRO Očkování & Moje medicína


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s