Peter Lelovič: Jsem obdivovatel Elona Muska, ale…

Jsem obdivovatel Elona Muska. Podobně, jako Einsteina, Newtona, Teslu, Galilea… Jenomže tihle lidé mají společnou i mimořádnou sociální idiocii. Nebo přinejmenším podivnost. Takže mě od začátku jímala hrůza z představy, že zrovna Elon ovládne Twitter. Při aktualizaci rešerší k tomu naslibovanému článku o (a)sociálních sítích jsem narazil na první signály, že tohle s ním bude extra jízda. Je to čerstvé, stále se to děje, tak vás nenechám čekat než to celé dopíšu:

Minulý pátek v půl třetí ráno se do domu předsedkyně amerického Kongresu Nancy Pelosi vloupal nějaký čtyřicetiletý chlápek. Našel v domě jenom jejího 82letého manžela Paula. Řval oblíbený pokřik z útoku na Kapitol 6. ledna 2021: „Kde je Nancy?“. Paulovi se povedlo odejít na záchod, odkud tajně vytočil 911.

Když na místo dorazila policie, našla oba muže na zemi, jak spolu zápasí. Starší z můžů měl vícečetná poranění od kladiva, včetně fraktury lebky. Aktuálně je stále na jednotce intenzivní péče. A ten mladší? Zblblý snad všemi dostupnými konspiracemi – od covidových vakcín až po QAnon. Jinak též krajní pravičák, rasista, sexista, antisemita, odmítač Holokaustu. Ano, paradoxně této sondě do jeho duše pomohly sociální sítě. A jeho blog.

Elonovi v neděli nenapadlo nic lepšího, než tvítnout odkaz na konspirační teorii, že Paul Pelosi byl ve skutečnosti opilý a vlastně se jenom serval s prostitutem. Musk k tomu napsal: „Je zde jistá pravděpodobnost, že za tou věcí může být víc, než je vidět.“ Odkaz vedl na článek v Santa Monica Observer, což je známý dezinformační plátek. V roce 2016 tvrdil, že Hillary Clintonová je mrtvá a v televizní debatě s Trumpem ve skutečnosti vystupovala její dvojnice.

Už samotné napadení starého muže zjevným magorem je odsouzeníhodné. Polití té události kýblem výkalů ze známé žumpy by mělo být nepřijatelné pro jakoukoliv lidskou bytost. Ne tak pro Elona. Po bouři, kterou vyvolal, tvít smazal. Celé události si ale všiml New York Times. A na titulce vyšel článek s poměrně (vzhledem k okolnostem) šetrným titulkem: Elon Musk v tvítu sdílel odkaz na stránky známé zveřejňováním falešných zpráv.

Následně nový vlastník Twitteru – se sociální inteligencí sobě vlastní – tvítl screenshot toho titulku s poznámkou: „Tohle je fejk – NEtvítl jsem odkaz na New York Times!“ Nejspíše si u toho připadal vtipný a navíc i náramně chytrý. V tom je problém u těchto lidí: Že umíte geniální rakety neznamená, že co vaše slovo, to perla.

Přitom si v poslední době už několikrát hrál na twitterového mesiáše. Od citování klasického „Hlas lidu, hlas Boží“ až po výkřik hodný internetové naivity z přelomu milénia: „Krásná věc na Twitteru je, jak podporuje občanskou žurnalistiku – lidé dokáží rozlišit zprávy bez zkreslení elitami.“ Jasně. Nejbohatší člověk planety, který právě dost násilně kroutí jednou z největších sociálních sítí na světe zleva doprava, vůbec není příslušníkem elity. Typický představitel prostého lidu.

No a včera to přibil na vrata Twitteru ještě zbožněji: „Současný twitterový systém páni vs. poddaní podle toho, kdo má modrou značku a kdo ne, je kravina. Moc lidu! Modrá za 8 dolarů za měsíc.“ Jasan. Kdo nezaplatí, není lid! Za to získáte přednost při odpovídání, zmínkách a hledání, což je prý obrana proti spamu a obtěžování. Budete také moct posílat dlouhá videa a audia. A bude se vám zobrazovat jen polovina reklamy.

Jak to zabezpečí, že si obtěžovatelé a spammeři také nezaplatí přístup (protože na rozdíl od „lidu“ na těchto věcech vydělávají), to už nám génius neprozradil. O magorech a dezinformátorech ani nemluvě.
Ale nebojte, prý se ten poplatek bude lišit podle parity kupní síly pro každou zemi. Takže my nebudeme platit cca 200 kaček jako Amíci, pouze 125. Hurá!

Nepřestal jsem ho obdivovat pro jeho technického a do jisté míry i obchodního génia. Ale začal jsem ho nenávidět pro jeho sociální debilitu. Věděl jsem o ní, ale až dosud mi byla ukradená.

Teď už ne.

PS: Nemyslete si, Zucki dopadne ještě hůře. O TikToku ani nemluvě. Čínská medová past, za kterou také může Twitter, mimochodem.

Zdroj: FB Petr Lelovič

Peter Lelovič, autor blogu Šedé sako

Tento blog je mnohem starší, než by se mohlo zdát. Začal jsem psát už někdy v roce 2006 někde jinde. Žel, staré příspěvky už nejsou dostupné, ale možná je to tak správně. Postupně chci alespoň ty s delší platností (a čteností přes 10 000) přepsat a zveřejnit znovu. Každopádně, pokud jste kdysi narazili na pseudonym Volney (třebas na Lupě), pak šlo o mou maličkost.

Přemýšlíte o tom, kam odejít z Twitteru?

Doplňující články a odkazy:

Alexandra Alvarová: I Think Elon Musk Is Actually a Communist: Here Is Why

A letter I didn’t intend to write.

Epizoda z podcastu Kanárci v síti

Elon chce koupit Twitter, protože je vyznavačem absolutní svobody slova. A naivní fundamentalismus je nyní – na začátku WWIII – přesně to, co potřebujeme….#facepalm
Také si povíme něco o longtermismu, transhumanismu, simulační teorii a Elonově rodinném životě.

HN | Martin Ehl: Jak se Elon Musk stal hrozbou pro (nejen americkou) demokracii

„Potlesk pro Elona Muska, který zní z Kremlu nebo z Pekingu, je přímo ohlušující. Cílem propagandy obou diktatur je rozsévat nejistotu a zpochybňovat fakta. A Musk se stal jejich nástrojem,“ píše v komentáři Martin Ehl.

POLITICO: Elon Musk plunges Twitter into chaos ahead of midterms

Elon Musk začal propouštět stovky zaměstnanců Twitteru v pátek, čtyři dny před volbami do Kongresu, včetně členů týmu, kteří dohlížejí na dezinformace a škodlivý obsah.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s