Smrti a komoušům navzdory

Zajímavý soubor krátkých životopisů a vyprávění o životě významných českých lékařů a jejich práci. K zamyšlení vybízí části o nesmyslnosti komunistické byrokracie, která zbrzdila vývoj léčby dnes již běžně léčitelných zdravotních problémů o mnoho let. Lidská hloupost stála životy. Opět. Kniha není pro úplné medicínské laiky.


Víte, že česká lékařská komora uděluje ocenění Rytíř lékařského stavu? Dostávají jej doktoři, kteří svou prací přesáhnou rámec povinností lékaře a dosáhnou výborných výsledků ve svém oboru, který posunou o míle vpřed.

A to navzdory na první pohled nepřekonatelným problémům, době, společenskému názoru i osudu. Dokázali a dodnes se dokáží vnitřně zmobilizovat, zakousnout se do problému a dovést jej do zdárného řešení. To vše na úkor vlastního života, rodiny, všeho.

I tak si nestěžují, přijímají své poslání pokojně a se zájmem se stále dívají kolem, co by se dalo zlepšit a na čem ještě pracovat.

Výjimeční lidé dnešní i minulé doby, na které by se nemělo zapomenout a jejich práce má být inspirací budoucím.

No, kdyby tato kniha nestála 22 korun ve výprodeji a nenalákalo mě složení knihy z krátkých životopisů a vyprávění lékařů, nevím o nich ani já a už vůbec ne o jejich zásluhách. A existence ocenění by mě minula jakbysmet.

Nevím, jestli někde o půlnoci na ČT2 byl nějaký záznam z udílení tohoto ocenění nebo vůbec někde zmínka a rozebírat tady modlářství televizních hvězdiček na období jedné trapné show, které je věnováno několik týdnů včetně masivní reklamy, aby po ukončení soutěže ukončily svůj jepičí život v propadlišti zájmu, je výkřik do prázdna a tak se už křičí dost.

Doba je taková a veřejný zájem o udílení cen lidem, kteří si je zaslouží a jejichž práce by se doopravdy měla vyzdvihnout, neletí.

Škoda.

O to jsem vděčnější za útlý svazek plný radosti i zmaru. Svědectví lékařů o době minulé je mrazivé a vědomí, že komunistická diktatura a hlavně období normalizace zhatilo životy mnoha lidí zbytečně, protože rozvoj léčby dnes už běžně léčitelných problémů se zastavil, je děsivý. Kniha je i varováním před hloupostí a zvůlí, oboje se bohužel stále roztahuje a z pocitu, že společnost se nikdy nepoučí, je mi smutno.

Lékaři v knize mají můj bezmezný obdiv a věřím, že jejich následovníci budou schopni vykonat stejně výbornou práci, i ještě lepší a dovedou studované obory mnohem dál, než by si dnes sami dokázali připustit.

Je důležité si uvědomit, že neznalostí dějin se odsuzujeme k jejich opakování a v lékařské vědě to platí dvojnásob. Proto děkuji všem, kteří se nevzdali a navzdory protivenstvím dokázali ve své době nemožné a na úkor svého života byli ochotni zachránit životy druhých.

A děkuji taky těm, kteří o jejich příběhy mají zájem. Snad je nás dost.


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s