Falešné zpravodajské weby

OPERÁCIA DVOJNÍK: V EURÓPE SA UŽ MESIACE ŠÍRIA PROKREMEĽSKÉ DEZINFORMÁCIE. PODVODNÍCI POUŽÍVAJÚ FALOŠNÉ SPRAVODAJSKÉ WEBY

📌 Informácie o odhalení proruskej propagandistickej kampane boli zverejnené v utorok 27. septembra 2022 na webe organizácie EU DisinfoLab.

📌 Platforma, ktorá sa venuje monitorovaniu a analýze dezinformačných techník, referuje o najnovšej dezinformačnej operácii s názvom „Doppelganger“ – v preklade „Dvojník“.


📌 Stojí za ňou organizovaná sieť dezinformátorov aktívnych v európskom informačnom prostredí minimálne od mája tohto roku. Predbežné skúmanie odhalilo, že jej korene by mali siahať do Ruskej federácie.

📌 Aktéri tejto podvodnej skupiny pravdepodobne postupovali koordinovane a podľa vopred určeného plánu.

📌 Jeho prvým krokom bolo nakúpiť desiatky voľných internetových domén s názvami podobnými vopred vytipovaným mainstreamovým médiám.

📌 Dotknutých je minimálne 17 spravodajských staníc, napríklad nemecký denník Bild, britský The Guardian, ukrajinská spoločnosť RBC a ďalšie.

📌 Následne tieto stránky začali šíriť lživý a manipulatívny obsah vo forme propagandistických článkov, videí či prieskumov.

📌 Ich zámer oklamať svoje publikum nespočíval len v podobnom názve webovej stránky, ale aj vo vernom napodobnení dizajnu daných médií.

📌 V konečnom dôsledku tak čitateľ nemal pochybovať o dôveryhodnosti prezentovaných informácií, keďže ich čerpal zo „spoľahlivého“ zdroja.

📌 Hlavným cieľom dezinformátorov bolo šíriť prokremeľské naratívy týkajúce sa vojny na Ukrajine. Spravidla vykresľovali nášho východného suseda ako skorumpovaný štát ovládaný nacistami, popierali, že by sa ruské vojenské sily podieľali na likvidácii civilistov a spochybňovali aj masaker v meste Buča.

📌 Súčasne sa zamerali aj na problematiku energetického zásobovania na území Európy a v súvislosti s nadchádzajúcou zimou šírili strach z nedostatku zdrojov a enormných účtov za energie.

📌 V tejto oblasti sa sústredili najmä na Nemecko, Taliansko a Francúzsko, ale nevynechali ani Veľkú Britániu či Lotyšsko.

📌 Obyvateľov týchto krajín presviedčali o tom, že sankcie voči Rusku im zničia život. Nemci sa vraj budú musieť vyrovnať s nedostatkom čerstvého chleba, masla a piva a za benzín si priplatia trikrát viac.

Zdroj: INFOSECURITY.SK


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s