Runiversalis – ruská online encyklopedie vycházející z ruské Wikipedie

RUSKO PRIŠLO S VLASTNOU VERZIOU WIKIPÉDIE. NA RUNIVERSALIS SA ŠÍRIA LEN NARATÍVY V SÚLADE S PROKREMEĽSKOU PROPAGANDOU

📌 Podľa informácií uvedených na portáli WhoIs, ktorý odhaľuje osoby stojace za konkrétnou webovou stránkou, bola doména Runiversalis zaregistrovaná už 9. júna 2022.

📌 Do širšieho povedomia ľudí sa však dostala až v auguste, keď ju tvorcovia predstavili na sociálnej sieti Telegram.


📌„To, o čom sme tak dlho rozprávali, sa konečne stalo skutočnosťou, ruský internet má svoju vlastnú verziu encyklopédie,“ napísal na sociálnej sieti ruský politik Anton Gorelkin a výrazne tak prispel k zvýšeniu popularity novej platformy.

📌 Gorelkin, ktorý je zároveň aj podpredsedom výboru štátnej Dumy pre informačnú politiku, informačné technológie a komunikáciu, vysvetlil, že encyklopédia rešpektuje požiadavky ruskej legislatívy a zároveň uznáva tradičné ruské hodnoty.

📌 „Preto akékoľvek pokusy o ľavicovo-liberálne a západo-centrické smerovanie článkov bude potlačené,“ dodal Gorelkin.

📌 Motto, ktoré stojí za ruskou náhradou Wikipédie, hovorí o Runiversalis ako o encyklopédii zdravého rozumu. Pod takýmto sloganom si môžeme predstaviť čokoľvek, no v ruskom ponímaní ide najmä o dodržiavanie výhradne ruskej, a nie americkej legislatívy.

📌 S tým súvisí aj starostlivý výber slov, keď ide o vojnu na Ukrajine. Kremeľ neakceptuje označenie vojna ani invázia, ale naďalej hovorí o „špeciálnej vojenskej operácii“.

📌 Manifest, ktorý bol spolu s encyklopédiou vydaný, niekoľkokrát spomína aj „tradičné hodnoty“, ktoré sú v rámci proruskej propagandy často popisované.

📌 Spoločnosť Wikimedia Foundation, ktorá Wikipédiu spravuje, musí odolávať silnému tlaku z Kremľa.

📌 V najbližších týždňoch sa začne odvolací proces, v ktorom sa firma Wikimedia Foundations ohradila voči pokute 5 miliónov rubľov (v prepočte vyše 89-tisíc eur) za šírenie článkov o ukrajinskom konflikte na ruskojazyčnej Wikipédii.

Zdroj: FB Infosecurity.sk

Chcete podpořit práci INFOSECURITY.sk? Můžete tak učinit prostřednictvím Patreonu.

Silným faktorom pri dôvere v dezinformácie alebo konšpiračné teórie sú predchádzajúce presvedčenia. Napríklad, ak ste verili, že za pádom Dvojičiek stojí americká vláda, je väčšia pravdepodobnosť, že ste počas pandémie uverili tomu, že bola vyvolaná umelo. Ľudia s takýmito predvedčaniami tiež častejšie veria, že k žiadnej masakre v Buči nedošlo. Hrajú pri dôvere v dezinformácie a konšpiračné teórie dôležitú úlohu demografické alebo kognitívne faktory? Nakoľko môžu naše myslenie ovplyvňovať hodnoty a identita? Ako reaguje myseľ konšpirátorov na šokujúce informácie, ktoré by mohli narušiť ich vnímanie sveta? Čo môže u Slovákov spôsobovať silnú inklináciu ku prokremeľskej propagande a nízku dôveru v demokraciu a jej inštitúcie? Zmenila sa miera šírenia nepodložených presvedčení od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu? Nakoľko ľudia identifikujú ako agresora Rusko, Ukrajinu či USA? Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumníčkou a zástupkyňou vedúceho Ústavu experimentálnej psychológie SAV Vladimírou Čavojovou.


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s