To město tam na severu…

Noir román Ocelové srdce ostravského herce a nejen herce Alberta Čuby tne do živého. Sledujeme příběh Martina, jednoho z nočních lidí a jeho souputnice Nikol. Oni nejsou partneři a zároveň pro sebe znamenají všechno. Beze slov, že jeden pro druhého znamená vše a zároveň nikdy nic. Tento neskutečný vztah pokračuje do jedné osudné noci, kdy Martin dostane nabídku. Nabídku, která změní vše a přitom neměla změnit vůbec nic. A rozjíždí se události, které už nelze nijak zastavit.


Za posledních několik dnů jsem měla velmi zajímavou možnost srovnat si detektivku odehrávající se převážně v Brně, která pojednávala o propojení politiky, podsvětí a korupce od Janka Kroupy (ANO, jedná se o knihu Čistí). Pak jsem si přečetla Ocelové srce, debut nejen ostravského herce Alberta Čuby…

Ocelové srdce jsem přečetla za jediný den a bylo mi úplně jedno, že mi stojí práce doma, další série školení nutných k zaměstnání a všechno kolem. Byl tu jeden den jen já a příběh z města tam na severu, o kterém se říká, že je černé.

A taky, že srovnání těchto dvou knih je propastné, jakkoliv se dá kostra příběhu chápat stejně, styl vyprávění je neskutečně rozdílný. Ovšem recenzi na Čisté mám již za sebou, berte to jako další tip k porovnání po přečtení tohoto neskutečného díla, které ve mně ještě chvíli zůstane a po přečtení kterého jen můžu zařvat WOW! Neuvěřitelná kniha. Neuvěřitelně skvělá.

Ovšem superlativů se nikdo nenají, je načase taky říct, o čem kniha vůbec je.

I přes svou nekonkrétnost pozná místo dění i jednotlivé body kroků postav každý, kdo v Ostravě nějakou dobu žil či stále žije. Nekonkrétnost míst a záměna jejich názvů je dobrou zprávou pro nemístní, kteří tak nemusí při čtení bloudit po mapách na internetu z pohledu vozítka s kamerou, protože si dosadí za změněné názvy jakékoliv kulisy příběhu, které vyloví z paměti. Ostravští však budou moc dobře vědět, kde jaký bar či hotel je. Místa jsou to důvěrně známá spolu s tou slavnou ulicí, kde prý kdysi stály stodoly.

Teď tam jsou auta jako stodoly. Ale k věci!

Příběh začíná právě v jednom baru, kde dívka Nikol a muž Martin začínají svou častou pouť. Nikol v doprovodu Martina tu noc odvede práci v hotelu a Martin také. Vše v pořádku a oba noční tvorové se mohou vrátit ke svým mihotavým existencím. Jenže poslední zákazník chce více a obrátí se za krátkou dobu na Martina opět. Potřebuje vyřešit problém, který by mu mohl narušit politickou kariéru. Jeden novinář se sice příliš neptá, zato chce příliš konkrétní částku. Martin úkol přijme. Tu noc se rozhodne o mnoha osudech.

Martin splní úkol až příliš dobře a roztáčí tím nebezpečný mlýn událostí, který se nepřestane točit po celou dobu trvání knihy. Jeho vytrvalost a drtivost je až šílená a čtenář jen letí stránkami a prochází městem na severu, o kterém se říká, že je černé. A sleduje tu šílenou devastaci (zde můžete hádat, zda lidí nebo města samotného, ale daří se nám tu již lépe) až do poslední stránky. Je to akční jízda vyprávěná tím nejklidnějším hlasem, jaký si dovedete představit.

A právě osoba vypravěče vás vtáhne do příběhu ještě více. Protože už po prvních stránkách je vám jasné, že ten člověk, který popisuje ve třetí osobě dění před svýma očima, je někdo trochu více. V knize není přímá řeč. V knize nejsou konkrétní slova na konkrétním místě. Je to lavina klidných slov, které vám říkají příběh, který se možná stal, možná taky ne. Protože možná to město existuje, možná ne.

Nekonkrétnost vyprávění a naopak až příliš vykreslené detaily vtáhnou čtenáře do ulic temnějších, než svědomí hlavních aktérů. A když vše skončí, jen zůstanete chvíli zírat. Bude vám to líto, bude vám to jedno. Možná vás bude zajímat, co bude dál. Možná ne. Protože se jedná jen o jeden z mnoha příběhů ve městě na severu, o kterém se říká, že je černé.

Ještě k osobě autora. Albert Čuba je jeden z členů uskupení Tři tygři, kterých je však o něco více a se svými skeči a zpracováními divadelních klasik i novot baví Ostravu už dlouho. Měla jsme nedávno možnost vidět jej jako herce v jeho domovském divadle a bylo to perfektní, hloubka jeho debutové knihy mě však šokovala. Je to úplný opak bezstarostnosti a lehkosti jeho herectví. Ocelové srdce bije a bije ve stejném souladu s tím vaším. Až se náhle zastaví, zalapáte po dechu. Příběh vás pohltí jako závislost. Droga.

Rozhodně jej doporučuji každému, kdo se nespokojí s laciným thrillerem ani povrchní knižní zábavou a touží jít hlouběji. Hlouběji do duše severu, do duše nočních lidí. Každý jsme někoho takového potkali. Jen málokdy si to uvědomujeme.

A ráda říkám přátelům odjinud v naší krásné vlasti, že u nás v Ostravě je možné všechno. Třeba i tento příběh, co se možná stal.

I o našich duších se říká, že jsou černé…


Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s