Dědeček všech hrůz

Z odstupu století se dílo hodnotí těžko, ale jedná se o knihu která mnoho řekne i současnému čtenáři. Ne každý ji ale vydrží dočíst do konce.


Hrabě Dracula je notoricky známá postava a staví se vedle strašidelných postav své doby, jako je Frankenstein, Jekyll a Hyde, Fantom opery a různé mumie. Každá doba měla své hrůzy a i když hororový svět současnosti opanoval King, Karika a oběžníky finančního úřadu, není od věci se čas od času podívat do minulosti i tohoto žánru.

Příběh hraběte Draculy a několika postav kolem něj znám hlavně z výtečné parodie s Lesliem Nielsenem. Renfielda a paní Minu mám neodvratně spojeny s tímto filmem, proto mi při čtení někdy cukaly koutky. I když kniha skutečně směšná není.

Příběh se odehrává v 19. století, v temné viktoriánské Anglii, sem tam i v hnusném transylvánském lese, podle potřeb a vrtochů hlavní postavy.

Dracula totiž spřádá temné plány a zatáhne do nich postupně všechny postavy, ať už přímo nebo přes jejich milované. Ti se ovšem nenechají zastrašit a spojí se proti hnusnému přízraku a všemi možnými prostředky se jej snaží zničit a zachránit tím bezpočet životů.

To je v kostce většina děje. Na dnešní dobu je vyprávění dost rozvláčné, velice zdvořilé, protknuto velkým množstvím zdvořilé i srdečné náklonnosti. Ale bylo v tom i něco příjemného a hřejivého, protože takto se k sobě lidé už dnes opravdu nechovají. Neříkají si upřímně, co k sobě cítí ani nedávají najevo vřelost svých citů.

Pohádka pro dospělé.

Kniha je sestavena z deníkových zápisů postav, na děj je tedy možné nahlížet z myšlenek většiny zúčastněných. Někdy je mezi daty zmatek, kniha se musí číst o něco pomaleji. A více se u ní přemýšlet.

To většinu čtenářů neosloví.

Zápletka a děsivé situace s hrabětem upírem už asi dnes nikoho nevyděsí. V době, kdy si můžeme děsivá zjevení duchů vyhledat na internetu za minutu, puberťáci se převlékají za klauny a běhají po nocích s nožem a za každým rohem číhá konspirace, nás hrabě Dracula a jeho schopnost měnit se v mlhu asi příliš nevzruší, před více než sto lety byla situace jiná.

Tato kniha byla napsána pro jinou dobu a pro jinou mentalitu čtenářů. V knize je často zdůrazňována křesťanská víra a její symboly, křesťanská pokora a svátosti s ní spjaté, to dokázalo běžného smrtelníka vyděsit už tak dost.

Natož, když v knize běhala stvůra, která tím vším pohrdala.

Dracula není běžný horor, je to spíše něžné historické vyprávění o jednom nehodném Nemrtvém a jeho lumpačinách a o vítězství lásky a víry nad tím zlem. V dnešním cynickém světě už příběh neobstojí, ale pokud jste ochotni dát mu šanci a vyzbrojit se trpělivostí, čeká vás krásný zážitek mezi deníkovými zápisky.

Této knize nemohu dát ani nízké hodnocení ani nic vytknout. Nebyla stvořena pro mou mentalitu a pokřivenou morálku, patří čistším duším své doby.

I tak Bram Stoker inspiroval mnoho generací po něm a bez jeho Draculy by vypadala dnešní hororová scéna úplně jinak.

Za to mu patří tam nahoru velký dík.Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s