Budoucnost je nejistá

Zajímavá vize budoucnosti i pohled do nitra věčně mladého Evropana. Kniha mi bohužel připadala velmi roztahaná s mnoha hluchými místy. Zachránil to až strhující závěr. Trochu.


Budoucnost Dmitry Glukhovskyho byla jedna z prvních knih, které jsem sehnala zde a velice jsem se na ni těšila. Anotace slibovala jízdu podobnou filmu Pátý element s Brucem Willisem a Millou Jovovich. Sice od více než 600 stránkové knihy očekávat akci od začátku až do konce je blbost, ale zase, proč ne?

Ano, byla to blbost. Ale ke knize samotné.

Evropa budoucnosti je zdánlivě šťastné místo. Objev léku zajištující věčné mládí učinil z její populace kontinent věčně mladých a krásných lidí, dokonalých po všech stránkách. K tomu, aby to tak bylo pro každého navěky stačí malý ústupek.

Milujte se, ale nemnožte se. Kdo se rozhodne mít dětí, musí se rozhodnout i o vlastní nesmrtelnosti. Podstoupit tzv. volbu, spočívající v povinnosti nechat si píchnout injekci s akcelerátorem. Tato děsivá věcička postiženého během deseti let zbaví mládí, krásy, elasticity pleti, božské postavy a nakonec i života.

Ve světě Budoucnosti navíc není pro staré lidi a děti místo. Pohled na jejich nedokonalost je urážkou pro systém antické dokonalosti novodobé Evropy. Ne všem je ale luxus věčného mládí dopřán a za kompozitními hranicemi světa nadpozemské krásy to vře a bublá. Na problémy s neposlušnými občany i nechtěnými migranty existují komanda Nesmrtelných. A takový Nesmrtelný je i vypravěč ponurého příběhu.

Rozvádět do detailů svět Budoucnosti by bylo příliš zdlouhavé a pokud se chcete projít po děsivě dokonalém světě, doporučuji knihu jednoduše otevřít a přečíst. Glukhovsky svět svého příběhu vykreslil detailně a velmi obrazně. Šedě a smutně.

Bohužel jedno podotknout musím.

Budoucnost má do akční jízdy hodně daleko. Naopak. Jedná se z většiny o filozoficko-existencionální drama o marnosti lidského bytí. Dokonalí lidé se museli vzdát svého základního životního údělu a radosti. Aby si nehodili mašli za dalším rohem, lupou tabletky štěstí a oddávají se sexu ve svém přísně ohraničeném ráji z věží a pohodlí.

Už v polovině knihy mě napadalo, že pokud by byla jen takto poloviční, nic by se nestalo. Mnoho pasáží s příběhem samotným moc společného nemá a náhle návraty do minulosti vypravěče byly spíše matoucí než přínosné.

Studovat myšlenkový přerod vypravěče bylo ale opravdu zajímavé a i když dojem výše zmíněné pasáže spíše kazily, zkrátit by to asi opravdu nešlo. Snad…

Závěr knihy mě přesvědčil, že se vyplatilo vydržet do konce. Byl strhující, vysvětlující, plný odplaty a spravedlnosti. Takový, jaký od dobrého spisovatele čekáte a za jaký jste šťastní, když jej po cca 600 ne příliš dobrých stranách dostanete. Právě závěr tomu dal plný smysl.

Budoucnost mě bohužel příliš neoslovila. Ke knize jsem se vracela nerada, s hlavním hrdinou jsem se sžívala jen stěží a celý rámec příběhu mě nebavil.

Měla jsem přehnaná očekávání. Dobře mi tak.

Nekriticky musím uznat, že autor odvedl na příběhu kus kvalitní a dobré práce. Každopádně nejsem jeho cílová skupina a a dalším jeho knihám se vyhnu.

A to teď i v budoucnosti…Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s