Láska je láska, když kluci vraždí s holkama…

Příběh Marka a Andrey, který se spojí vlivem neuvěřitelných okolností, pokračuje zprvu poklidně, postupně se však mladí lidé zapletou do víru událostí, které vyústí v boj o přežití s mnohem silnějším protivníkem. Marek je však odhodlán svou milou zachránit i před její vlastní minulostí a bude se rvát až do naprostého konce. V žádné fázi však není jisté, kdo všechno zůstane stát a kdo padne…


Mám ráda Slovensko, respektive slovenštinu. Ráda v ní čtu, krásně se mi poslouchá a považuji ji za jeden z nejtrefnějších jazyků vůbec, protože je slovenština kouzelná i tím, jak si ta spisovná nebere s ničím servítky a přitom se stále mluví „slušně“.

I proto se mi kniha Vysoká cena za lásku četla výborně, protože děj se odehrává převážně na Slovensku a většina dialogů je vedena právě v této zpěvavé řeči. Ovšem abych to vzala od začátku…

Hlavní protagonistou příběhu je totiž Čech, Marek. Spanilý fotograf před třicátým rokem života, kterého nenapadne nic lepšího než se se svým kamarádem Filipem a svým i jeho dívčím doprovodem, vypravit na Slovensko, do líbezné přírody tzv. Muráňskej planiny, a prožít zde opět nějaké to dobrodružství. Drsný a postarší horský průvodce Robo je jejich dobrý známý a Marek neočekává od přírody ani krásné krajiny žádnou zradu. V rámci jeho doprovodu je to horší, tak se rozhodne časně z rána vyčistit si hlavu a třeba i vyfotit něco nebo někoho zajímavého. Marek projde krajinou, zastaví se v malé obci Rudná v místním nádražním bufetu na teplou stravu a posilněn dobrým jídlem i rozhovorem s krásnou Slovenkou Andreou, která bufet vede jako jediný zaměstnanec i nájemce, se vydá dále do hor.

Cesta skutečně není zbytečná, potká zde nejen spanilou přírodu, krásné výhledy, ale i postaršího medvěda, který jej zažene na strom a Marek si při pokusu o únik z nebezpečného místa přivodí pádem právě z onoho stromu vážná zranění. Čeká jej noc v horách, kde teplota klesá pod nulu a to pouze s pocitem, že tohle nemusí přežít. Pro záchranu svého života však udělá maximum a zde musím vyzvednout, že se jedná také o blbuvzdorný návod na přežití i pro čtenáře s vysvětlením, co si vzít do hor, proč u toho přemýšlet a co má jaký význam.

Jedná se o první část knihy a hlavního hrdinu, proto si dovolím ještě pustit informaci, že Marek dobrodružství víceméně přežil i s přičiněním Andrey, která zalarmovala právě Roba, a ten jej spolu s jeho českým kamarádem Filipem našel, byť cesta sama takto jednoduchá nebyla. Ono by totiž smysl nedávalo, že by v první části knihy náhle ústřední protagonista skončil, duchařina to není a právě touto příhodou se životy Marka a Andrey spojí. Marek se rozhodne pro život na Slovensku i službu divočině v řadách strážců a spolu s Andreou vychovávají její dceru Barborku z prvního, násilně přervaného manželství.

Jen zmíním další akční vložku se záchranou lyžařů a tím se přesouváme do druhé části knihy… Z té první poloviny je totiž nad slunce jasné, že oběma mladým lidem to funguje a nejsou spolu jenom tak z hecu. Jenže jejich společné slunce překryje černý mrak a Andrea bude muset kápnout božskou.

Proč se i po smrti prvního manžela odmítla vrátit do města, proč se jako samotář tak dlouho trápila s nálepkou náplavy na malé vesnici a kým vlastně je. Hlavně i byla… Osidla temné minulosti ji popadnou zpět do drápů a hrozí s sebou stáhnout i Marka, který se však ani na vteřinu nerozhodne zabývat myšlenku, že by svou milovanou opustil. Raději bude čelit jejím démonům a bojovat s nimi, pokud ji naleznou. Což však nikdo za pravděpodobné nepovažuje.

A pak jednoho dne démon zaklepe na dveře…

Vysoká cena za lásku je rozhodně pozoruhodné dílo českého spisovatele a z mnoha ohledů by nemělo zapadnout. Když tedy pominu svou osobní radost z nádherných slovenských dialogů, autor se staví rozumně i blahosklonně k otázce sexu. Ovšem ne jako k lascivní porno potřebě, kdy tělesné tekutiny zastírají zrak postavám i přítomnému čtenáři a záplavy orgasmů rozvlňují stránky knihy, ale jako k normálním situacím, které prožíváme asi většinou všichni. Nikdo nejsme mnich a právě fakt, že v knize se mezi postavami toto neopomíjí, ale citlivě zobrazuje, napomáhá jejich přirozenosti. Jistě, ne každý to vítá, ne v každém příběhu se to hodí, ovšem ve vyprávění o dvou mladých lidech je to celkem přirozená linka příběhu a nijak násilně nic nepřerušuje. Naopak. Marek i Andrea jsou takto o dost uvěřitelnější.

V první části knihy je také možné setkat se s pocity postav v zamilování, autor čtenáře provede několika fázemi vztahu, kdy se může projevit bolest z vystřízlivění i úleva v nalezení nové vášně, to vše je okořeněno lidskými omyly a přešlapy, jaké jistě mnoho z čtenářů pozná. Někteří mohou namítnout, že v této rovině je kniha vhodnější spíše pro ženy, ovšem když se tak podívám občas na preference obou pohlaví (jsem staromódní) v literárních žánrech, často jsem sama překvapena, nenechme se proto vláčet stereotypy a jak jsou mezi ženami cynické ranařky, jsou mezi muži citlivější povahy. A ruku na srdce, ono zase v knize tolik zamyšlení tímto směrem není, aby se to nedalo vydržet, a akce tyto části spolehlivě přebíjí.

A právě akce je jedna z velmi silných stránek knihy, je jí tam totiž více než dost. Sotva si čtenář vydechne z jednoho dobrodružství, už je hozen do další nové situace a s ubývajícím stránkami se děj zhušťuje do šílené koncentrace. Samotné se mi knihu nechtělo odkládat a pak zase k ní vracet, byť nic jiného než vědět, co bude dál, mě nezajímalo. Už jsem oběma protagonistům přála a klid a RIC! Zase se něco semlelo. Ale i zde platí to co ve Výměně manželek. Harmonické příběhy bez zápletky baví málokoho a národ chce vidět krev, pot, slzy a špínu pod kobercem. A právě proto se závěr svou dynamikou blíží jízdě na horské dráze.

Vysoká cena za lásku je skvělý a dynamický thriller s uvěřitelnými hrdiny, jemně okořeněný sexem a erotikou a dokáže vtáhnout do děje až bolestivě pevně. Hrdinové nejsou jen surovci bez mozku, ale především lidé, kteří se ocitnout na hraně a najednou musí udělat všechno, aby zachránili nejenom sebe, ale i své milované. Můžeme autorovi vyčítat romantické myšlenky a mnohdy rychlý přerod hrdinů v někoho jiného, kým se nezdáli být, ale to se děje i v životě a nikdo neví, kým by se stal ve skutečném ohrožení života, jaké potkalo právě Marka.

Pokud tedy hledáte uvěřitelnou knihu na zkracující se, ale stále dlouhé zimní večery, zkuste právě setkání na Muráňské planině s bratry Slováky a jedním Čechem a nebojte se nechat se provést mezi štíty hor a medvědími brlohy, mezi upřímnou láskou a nekončící nenávistí a chvílemi se zkuste zasnít. Ale jen chvílemi, v této krajině si nelze ničím být jistý…

Za možnost přečtení knihy autorovi mnohokrát děkuji a přeji mnoho zdaru v další tvůrčí činnosti. Už jen dle této knihy lze soudit, že je to na skvělé cestě.Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s