Hrnečku vař!

Klasická česká pohádka v podání herečky Gabriely Vránové. Pohádka byla součástí projektu pohádek pro dětské Klokánky Fondu ohrožených dětí.


Pohádky pro Klokánky byl projekt, jehož účelem bylo vytvořit soubor audií pro Fond ohrožených dětí a azylovou péči a bydlení pro děti s názvem Klokánek. Cílem Klokánku je nabídnout dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče (osvojení, pěstounská péče, svěření do výchovy třetí osoby).


Gabriela Vránová

Gabriela Vránová (27. července 1939 Nové Mesto nad Váhom – 16. června 2018 Praha) byla česká herečka a divadelní pedagožka, dlouholetá členka pražského Divadla na Vinohradech. Vedle účinkování v divadle ji diváci znají také z úspěšných televizních inscenací, seriálů (Sňatky z rozumu, My všichni školou povinní, Noc pastýřů) a filmů (Hledá se táta, Poklad byzantského kupce).

Gabriela Vránová se narodila v Novém Mestě nad Váhom v učitelské rodině, dětství prožila v Brně. Po absolutoriu brněnské JAMU v roce 1960 působila nejprve dva roky v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, poté odešla na pozvání ředitele Luboše Pistoria do pražského Divadla na Vinohradech, kde působila v letech 1962 až 2004 a 2012 až 2016. Účinkovala v řadě filmů a televizních inscenací. V závěru života byla bez stálého divadelního angažmá, úspěšně spolupracovala s rozhlasem, v roce 2004 jí byla udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Pedagogicky působila na Pražské konzervatoři, kde od roku 1974 vyučovala herectví.

S druhým manželem, středoškolským profesorem matematiky Jiřím Kepkou, měla syna herce a režiséra Ondřeje Kepku. Mladší sestrou byla Miriam Vránová (* 1959), která v 80. letech před emigrací do Spojených států provozovala hereckou profesi. Stala se také švagrovou herce Jaroslava Kepky.

Zemřela 16. června 2018. Poslední rozloučení se uskutečnilo 22. června 2018 v Divadle na Vinohradech. Poté následovalo rekviem v nedalekém kostele svaté Ludmily. Pohřbena byla na Vinohradském hřbitově.

Více zde →1 komentář

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s