Co je to Podcast RSS Feed?

Pokud jste někdy uvažovali o založení vlastního podcastu, určitě jste slyšeli o podcastovém kanálu RSS. Možná jste si ale položili otázku: „Co to vlastně RSS kanál podcastu je?“.

Zkratka RSS znamená „Rich Site Syndication“ nebo „Really Simple Syndication“. Zjednodušeně řečeno, RSS kanál je skript, ke kterému se mohou lidé přihlásit, aby měli přístup k aktualizacím online obsahu. Konkrétně se jedná o webový kanál ve formátu XML, který specifikuje informace a položky obsažené v blogu nebo podcastu a umožňuje uživatelům snadný přístup k aktualizacím tohoto online obsahu.

Když se přihlásíte k odběru kanálu RSS, váš software bude automaticky kontrolovat tuto jednu adresu na aktualizovaný obsah a zobrazovat aktualizace.

Podcastové kanály RSS se používají k distribuci podcastů. RSS umožňuje uživatelům přihlásit se k odběru podcastu a poslouchat jej, aniž by museli navštívit přesnou webovou stránku, na které se nachází. Kanál RSS podcastu také informuje uživatele poslechové aplikace o nahrání nových epizod, takže nemusíte nové epizody vyhledávat.

Služba hostingu podcastů vám tento kanál poskytne, když se u ní zaregistrujete. Když pak nahrajete epizody podcastu, budou automaticky přidány do vašeho RSS kanálu. V rámci svého účtu u hostingové služby budete mít přístup ke svému kanálu RSS, který pak můžete kopírovat a vkládat do adresářů, na své webové stránky atd.

Vlastní kanál RSS je možné vytvořit ručně pomocí samostatné aplikace nebo ručně pomocí libovolného textového nebo kódového editoru. Nechat si kanál RSS vytvořit automaticky pomocí inteligentního softwaru je však obecně nejžádanější způsob vytvoření kanálu RSS. Mějte na paměti, že bez ohledu na to, jakým způsobem kanál RSS vytvoříte, chcete mít jistotu, že váš kanál RSS nakonec vlastníte. Pokud kanál nevlastníte, nevlastníte ani svůj obsah nebo své publikum, což je problém, zejména pokud byste někdy v budoucnu chtěli změnit poskytovatele služeb.

Agregátory neboli katalogy, jako jsou iTunes (Apple Podcasts), Spotify a Google Podcasts, vyhledávají a shromažďují kanály, aby si je uživatelé mohli snadno prohlížet, přehrávat a přihlašovat se k odběru. Aby mohl být váš podcast zařazen do adresářů, musíte každému adresáři, ve kterém chcete být uvedeni, zaslat svůj RSS kanál a některé další údaje. Informace o tom, jak odeslat podcast do adresářů, najdete například v těchto článcích o postupech odesílání pro:

Seznam adresářů, do kterých můžete svůj podcast odeslat, pak najdete v článku Best Podcast Directories: Submit & Promote Your Show.

Na svých webových stránkách je dobré uvést odkaz na vlastní kanál RSS, aby se posluchači mohli snadno přihlásit k odběru a nic z novinek jim neuteklo. O tom, proč byste měli mít webové stránky s podcastem, pojednává například článek 8 Reasons Why You Should Have a Podcast Website.

RSS je vlastně jen prostředkem pro snadnou distribuci podcastu. Jakmile svůj kanál RSS máte, můžete jej odeslat do katalogů a umístit také na své webové stránky, abyste zajistili, že váš podcast bude snadno dostupný a objevitelný. Jen nezapomeňte, že při vytváření podcastového RSS kanálu je dobré dbát na to, abyste jej nakonec i vlastnili.

Šťastnou plavbu v oceánu podcastů!


K vytvoření článku byly použity informace z blogu LIVE365, obrázky pochází z databáze Klipartz.


1 komentář

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s